Bércové vředy v zimě: Co dělat a co nedělat, aby se zahojily?

Výskyt bércových vředů se zvyšuje s věkem, ale jejich průběh se často zhoršuje v zimě. Důvodem je zhoršené prokrvení, k němuž v chladném počasí dochází, ale také pohodlnost. Dobrotu nedělá ani těžké, neprodyšné zimní oblékání a obouvání.  

V mrazu se lidem věnovat pohybu příliš nechce. Přitom právě pohyb – respektive jeho nedostatek - je jedním z faktorů, který léčbu těchto úporných a špatně léčitelných ran zhoršuje.

Pohyb bércovým vředům svědčí

Pohybová aktivita naopak napomáhá krevní cirkulaci tím, že posiluje takzvanou svalovou pumpu, která podporuje práci oběhové soustavy. Minimem je chůze aspoň po bytě a jednoduché domácí cviky. Například propínání špiček, kroužení v kotnících, natahování prstů u nohou.

Pokud zdravotní stav dovolí, nedejte se odradit ani mrazem. Ideální jsou krátké procházky, třeba několikrát denně – už jen kvůli negativnímu vlivu nadváhy. I když končetiny musí být v teple, dbejte, aby obuv nebo ponožky nebyly příliš těsné a nebránily proudění krve.

Zásady péče jsou jednoduché

Jinak pro péči o bércové vředy platí v zimě stejné zásady jako v jiném ročním období: denně sprchovat a pečlivě aplikovat  lokální terapii – masti, krémy či roztoky podle aktuálního nálezu. Zatáhnutí rány podpoří přípravky mokrého hojení. Pokud jsou u pacienta zároveň přítomny křečové žíly, pak je vhodné užívat příslušné léky, například Detralex či Cyclo 3 Fort, které po zvážení situace předepíše lékař. Základem je zlepšení krevní cirkulace.

Ke správnému ošetřování patří také co nejčastější a nejdelší zvednutí nohou v průběhu celého dne a bandáže nebo speciální punčochy. Doporučují se i koupele třeba v heřmánku či slabě růžovém roztoku hypermanganu.  Naopak je nutné vyvarovat se dlouhého stání nebo sezení s nohama dole.

Odhalte příčiny, léčba bude snazší a bez komplikací

Především je však nutností dát se vyšetřit u specialisty, který určí původ bércového vředu — může být žilní či tepenný. Teprve pak je možné stanovit léčbu, která jedině dokáže řešit zásadní příčinu jeho vzniku.

Bércové vředy se většinou vytvářejí v důsledku zhoršeného odtoku krve z žilního systému dolních končetin. Při nedostatečné funkci žilního systému dochází nejprve k otoku a ukládání pigmentu hnědé barvy do podkoží, později se objeví ztenčování kožního krytu. Postupem času pak vznikají kožní vředy.

Vhodná léčba a správná péče se opravdu vyplatí, jinak se můžete dočkat nepříjemných komplikací. K těm častým patří bakteriální infekce, nejčastěji takzvaná růže (erysipel). Bércové vředy také mohou způsobit zánět žil a vznik krevní sraženiny v žilním systému. Komplikace mohou vést k život ohrožující otravě krve, ale také k nenávratnému poškození tkání s nutností amputace dolní končetiny.

K zásadám péče při onemocnění bércovým vředem tedy patří pravidelný pohyb, zdravé jídlo, dostatek tekutin, přiměřená váha a správná medikace i postředky pro ošetření. Dodržujte je i v zimě!