Cestujete daleko? Nesedejte si k okénku, hrozí trombóza

Vyšlo na vás při cestě na dovolenou místo u okénka? Neradujte se, toto sedadlo je spojeno s vyšším rizikem rozvoje cestovatelské trombózy, a to nejen v letadlech, ale i v autobusu. Bez rizika není ani jízda v autě.

Riziko roste v závislosti na délce cesty. Výrazný nárůst je nad osm hodin cesty. Pokud ale máte některý z rizikových faktorů žilní trombózy, pak může být nebezpečné i cestování kratší než čtyři hodiny.

Nehybnost zabíjí

Právě na sedadlech u okénka si cestující mohou hůře protáhnout nohy a samozřejmě také víc váhají s procházkou, aby neobtěžovali okolí. Krev pak v žilním systému více stagnuje a může se začít rychleji srážet. 

Při zpomaleném průtoku krve dojde k poškození žil, neboť se v nich krev městná a ucpává je. Pokud vznikne krevní sraženina, musí být neodkladně léčena. Jinak hrozí její uvolnění, způsobující plicní embolii, či může kolovat žilami až k srdci. Pak akutně hrozí i smrt.

Na co si dát při cestování pozor?

Příznaky jsou nenápadné, takže jim bohužel mnoho lidí nevěnuje pozornost. Každoročně plní zprávy několik příběhů lidí, kteří zkolabovali a následně zemřeli po dlouhé cestě. Častěji to bývají ženy (bez ohledu na věk!), které mají k žilní nedostatečnosti vyšší geneticky podmíněné sklony.

K příznaků patří otoky, pocit napětí  a  bolest, ta však časem vymizí. Pozornost proto věnujte spíš zarudnutí nebo zvýšené horkosti končetiny.

Rizikovými faktory žilní trombózy u cestovatelů je chronické žilní onemocnění včetně křečových žil, předchozí žilní trombóza nebo embolie, nádorové onemocnění, nedávný úraz nebo operace, omezená hybnost či imobilita, vyšší věk nebo obezita.

Hormony zvyšují riziko

Samostatnou kapitolou je neblahý vliv užívání hormonální terapie obsahující estrogeny, včetně antikoncepce. Pozor je třeba si dát zejména na jednorázové hormonální injekce, například na oddálení menstruace. Ty jsou podle odborníků z  České angiologické společnosti výrazně rizikovější než běžná dlouhodobá nízkodávkovaná antikoncepce.

Nejčastěji taková situace hrozí při dálkových letech. V letadle se totiž k nehybnosti a stlačení nohou (vlastně celého těla) přičítají ještě další okolnosti. V kabině bývá nízký tlak odpovídající horám, při něm se omezí zásobení organizmu kyslíkem. Člověk snáze usne a už vůbec se nehýbá. Zároveň je zde nižší vlhkost vzduchu, což může vést k částečné dehydrataci. Obojí pak vede k vyšší hustotě krve, a tím i k vyššímu riziku srážení krve. 

Jak se před trombózou chránit?

Peníze tady nehrají roli:  mezi dražší „byznys“ třídou a  „economy“ není podle statistik ve výskytu trombóz a embolie výraznější rozdíl. 

Na rozdíl od dřívějších rad pro cestovatele se dnes už nepovažuje za riziko nedostatek tekutin ani lehký příjem alkoholu – ten naopak cévy rozšiřuje.

Prospěný je zato častý pohyb, cvičení s lýtky a chodidly v sedě, elastické kompresní punčochy. Malý efekt má preventivní užití aspirnu nebo acylpyrinu. Mnohem účinnější jsou speciální léky na žíly (venofarmaka), a to především v podobě injekcí.