Na příznaky žilního onemocnění křečové žíly nebo oteklé nohy pomáhá pohyb a speciální cviky. Na příznaky žilního onemocnění křečové žíly nebo oteklé nohy pomáhá pohyb a speciální cviky.

Co pomáhá na oteklé nohy a křečové žíly? Zkuste cviky

12.03.2021

Křečové žíly svůj název nemají nadarmo: způsobují často křeče. Projevy, které jim předchází, bývají pocit „těžkých nohou“, mravenčení, otoky nebo bolest nohou. Co se proti nim dá dělat, aby se nezvětšovaly a příznaky nezhoršovaly? Můžete vyzkoušet osvědčené speciální cviky, které zmírní tíhu a nepříjemné pocity v nohách, masáže i polohování nohou.

Křečové žíly jsou jedním z projevů a také pokročilých stadií chronického žilního onemocnění. Značí, že při návratu žilní krve zpět k srdci se část krve usazuje v žilách dolních končetin a roztahuje je. Následkem bývají nejprve drobné varixy (metličky) a později křečové žíly. Mezi doprovodné projevy patří právě otok nohou, bolest nebo noční křeče. 

Při otocích nohou uleví žilní gymnastika
Skvělou prevencí proti otokům jsou cviky, které můžete zkusit, kdykoliv vám to situace dovolí. Některé se dají dělat večer vleže před spaním, jiné zase vestoje. Hlavním principem je rozhýbat svalově-žilní pumpu, čímž se podpoří cirkulace krve, zejména žilní návrat.  

Cviky vestoje

  1. Choďte střídavě po patách a po špičkách.
  2. Vytáhněte se na špičky, přenášejte váhu postupně ze špiček na paty a zpátky.
  3. Choďte střídavě po vnitřních a vnějších hranách chodidla.
  4. Sešlapujte špičkou malý míč či měkkou podložku, přičemž pata zůstává po celou dobu opřená o zem a nezvedá se.

Cviky vleže

  1. Vleže s nataženými končetinami a propnutou špičkou kružte nohama v kotníku, nejdříve jedním, pak opačným směrem. V každém směru proveďte cvik 10×.
  2. Vleže kmitejte končetinami jako při stříhání nůžek. Opakujte 15–20×.
  3. Vleže zvedněte obě končetiny a střídavě krčte a natahujte prsty.
  4. Vleže napodobujte jízdu na kole, propínejte končetiny a opakujte 15–20×.

Cviky vsedě

  1. Vsedě se střídavě opírejte o špičky a o paty.
  2. Vsedě se opřete o paty, špičky chodidel přiklánějte střídavě k sobě a od sebe.
  3. Vsedě s nataženými končetinami stlačujte míč umístěný mezi kotníky.
  4. Posaďte se pohodlně, na zem před sebe položte míček a na něj položte jedno chodidlo. Míček koulejte pod chodidlem do kroužku a masírujte si plosku nohy tak dlouho, jak je vám to příjemné. Opakujte i s druhou nohou.
  5. Ve stejné pozici přejíždějte chodidlem po míčku a posunujte jej od sebe a k sobě. Pohyb vychází z kolenního kloubu. Opakujte u obou nohou 10×.
  6. Posaďte se pohodlně na židli a jednu nohu zvedněte kousek nad zem. Ohýbejte ji v kotníku, střídavě přitahujte a odtahujte špičku. Opakujte alespoň 10×, poté pokračujte stejně s druhou nohou.
  7. Ve stejné pozici kružte 10× nohou v kotníku. Prostřídejte obě nohy.
  8. Posaďte se do překříženého sedu „nohu přes nohu“. Horní nohu máte nyní uvolněně nad zemí a můžete s ní provést tento cvik. Propněte špičku, protáhněte chodidlo do délky a tlačte prsty od sebe, aby vytvořily tvar vějíře. Takto vytvoříte dojem velké nohy. Poté povolte, přitáhněte špičku a prsty stáhněte co nejvíc k chodidlu. Takto vytvoříte dojem malé nohy. Opakujte 10× u obou nohou.

Posaďte se pohodlně, dejte na zem míček a položte na něj chodidlo. Míček koulejte pod chodidlem do kroužku a masírujte si plosky nohou. Opakujte i druhou nohou.

Vsedě se střídavě opírejte o špičky a o paty.

Další videa se cviky najdete v tomto článku.

Bolest nohou zmírní i masáž a polohování nohou

Na žilní systém působí příznivě i jemné masáže nohou. Pokožku jemně masírujte krouživými pohyby, postupujte od chodidel směrem ke kolenům. Nikdy ne naopak. Střídejte pravou a levou nohu. Po šetrné masáži odpočívejte s nohama ve vyvýšené poloze. Kotníky by měly být nejméně o deset centimetrů výš než kyčle, aby krev mohla dobře stéct zpět k srdci. Úleva by měla nastat už za několik málo minut. 

Na chronické žilní onemocnění zabírají venofarmaka
Žilní gymnastika a další režimová opatření jsou vhodné jako prevence zhoršování žilního onemocnění. Bez léčby venofarmaky by ale zdaleka nebyly tak účinné. To jsou léky na zpevnění žilní stěny, které zamezují jejímu roztahování vlivem nahromaděné krve. Předepisovat je může praktický lékař nebo specialisté na léčbu žilního onemocnění. Pokud tedy zaznamenáte typické projevy, navštivte lékaře.