Strava s dostatečným množstvím vlákniny je důležitou prevencí před komplikacemi s vyprazdňováním, které mohou způsobit potíže s hemoroidy. Strava s dostatečným množstvím vlákniny je důležitou prevencí před komplikacemi s vyprazdňováním, které mohou způsobit potíže s hemoroidy.

Co jíst při potížích s hemoroidy?

08.08.2020

Skladba jídelníčku ovlivňuje konzistenci stolice a ta zase průběh vyprazdňování. Je nepochybné, že lidem s tuhou stolicí a zácpou se mohou objevit problémy s hemoroidy dřív než těm, kteří se vyprazdňují bez obtíží. Co by na talíři nemělo chybět, aby nedocházelo ke vzniku hemoroidálního onemocnění?

Hemoroidy (lidově hemeroidy) jsou spojnicí mezi přívodnou tepnou a odvodnou žílou uvnitř konečníku, které ho uzavírají, aby nedocházelo k samovolnému odcházení stolice. Pokud na ně působí zvenčí nebo zevnitř tlak, zvětší se a mohou zapříčinit hemoroidální onemocnění. Typickými projevy jsou pálení, řezání, svědění konečníku i krvácení. Tlak vzniká nejčastěji v důsledku zácpy způsobené nevhodnou stravou a nedostatkem pohybu. Určitý vliv má i dědičná slabost žilních stěn.

Strava bohatá na vlákninu je prevencí problémů s hemoroidy
Střeva pomáhají rozpohybovat potraviny v nichž je dostatek rozpustné nebo nerozpustné vlákniny (celozrnné pečivo, semínka, ovoce a zelenina). Nerozpustná vláknina (semínka) putuje až do střev v nezměněném stavu a zvyšuje objem stolice. Rozpustná vláknina (zelenina) umí absorbovat vodu a stolice je poté vláčnější. Společně podporují střevní peristaltiku a výrazně zmenšují tlak při vyprazdňování. Jednorázová zácpa není výrazný problém, častá a pravidelná už ano. Může při ní dojít ke zbytnění hemoroidálních pletení, k pálení a řezání v důsledku řitních trhlin, k drobnému krvácení, k otoku a svědění konečníku. Právě proto doporučují výživový poradci dbát na vyváženou stravu, střídat různé druhy příloh, ovoce a zeleninu. Denně by měl dospělý člověk zkonzumovat 30 g vlákniny. Důležité je nezapomínat ani na dostatek tekutin. Ideální je voda a lehké neoslazené čaje. 

Potraviny bohaté na vlákninu (množství na 100 g) - zdroj https://www.stob.cz/cs/jake-jsou-nejlepsi-zdroje-vlakniny 
•    Celozrnné pečivo (7 g)
•    Knäckebrot (15-20 g)
•    Otruby (15 g)
•    Obilné vločky (10 g)
•    Müsli tyčinky (6 g)
•    Ořechy průměrně (10 g)
•    Luštěniny v suchém stavu (15 g)
•    Ovoce průměrně (3 g)
•    Zelenina průměrně (2 g)

Nejen při potížích s hemoroidy je třeba jíst dostatek vlákniny. Jejím bohatým zdrojem jsou například luštěniny.

Prevencí proti zácpě jsou i kvalitní oleje 
Z potravin a přírodních prostředků, které prospívají při hemoroidech, můžeme zmínit také vysoce kvalitní oleje, které by v jídelníčku rozhodně neměly chybět. Lisují se z dýňových a lněných semen a jejich výhodou jen nejen fakt, že se hodí do salátů z výše zmíněných druhů zeleniny, ale že jsou prospěšné i samy o sobě. Jsou velkými přírodními zdroji železa, zinku a nenasycených mastných kyselin omega 3 a omega 9.  

Pevnost žilních stěn ovlivňují flavonoidy 
Na zvětšení hemoroidálních pletení má vliv i to, jak jsou pevné a silné jejich stěny, protože takové lépe odolají tlaku při komplikovaném vyprazdňování, a tak snadno nezbytní. Věděli jste, že některé ovoce obsahuje bioflavonoidy, které přispívají k pevnosti žilní stěny? Najdete je v letním ovoci – v citrusech, rybízu, angreštu, arónii, ostružinách, malinách, třešních a višních, ale i v rakytníku či jeřabinách. 

Léčba hemoroidů venofarmaky
Flavonoidy v ovoci sice působí pozitivně, ale jejich účinek není ani zdaleka tak výrazný jako při užívání venofarmak – léků na zpevnění žilní stěny a zabránění zánětu. Může je předepsat praktický lékař či jakýkoliv specialista na hemoroidální onemocnění (proktolog) nebo žilní onemocnění (angiolog, žilní chirurg, aj.). Návštěva lékaře je důležitá i pro zjištění, zda se podle projevů vůbec jedná o hemoroidální onemocnění. Pokud ano, kromě léků vám lékař doporučí masti a čípky nebo se domluvíte dle potřeby na ambulantním zákroku.