Hemoroidy a zima: Na co si dát pozor

Menší či větší problémy s hemoroidy má už dnes asi 70 % lidí nad 30 let. Přirozenou součástí konečníku jsou žilní pleteně, které prostupují stěnami jeho dolní části a řitního otvoru.  Když ale tyto pleteně zbytní do podoby uzlů, začnou činit obtíže.

Rozšířené a zánětlivě změněné žíly v konečníku jsou vlastně projevem chronického žilního onemocnění. Není tedy divu, že často postihuje pacienty, kteří mají potíže s křečovými žílami. Může za ně snížená kvalita vaziva cévní stěny, což může být důsledek mnoha faktorů.

Hemoroidy si často „vysedíme“

Za hlavní příčinu vzniku hemoroidů se označuje sedavý způsob života – příroda zkrátka nepočítala s tím, že lidé budou většinu dne sedět doslova „na zadku“. Při dlouhém sezení se městná krev v žilách v pánvi a tlak uvnitř konečníku se zvyšuje. K tomu dochází také nejčastěji při zácpě, ale i při těhotenství, porodu nebo zvedání nadměrně těžkých břemen. Viníkem onemocnění bývá také obezita.  Stejně tak k němu přispívá i složení stravy a následně stolice.

Odborníci proto tvrdí, že hemoroidy jsou vlastně typicky civilizační chorobou. Postihují častěji muže než ženy, zřejmě v důsledku (nezdravých) stravovacích i jiných návyků. Zatímco zvířata je prakticky neznají, mohou se zato vyskytnout i u dětí. Svoji úlohu totiž pravděpodobně hraje i dědičnost v podobě nedostatečně pružné a funkční žilní stěny.

Horko hemoroidům neprospívá

A co lékaři doporučují buď jako prevenci nebo opatření, která při hemoroidech brání zhoršování stavu?

  • Důsledně dodržovat pravidelné stravování a vyprazdňování, nejlépe 1× denně měkkou stolicí (netlačit a nevysedávat dlouho).
  • Vhodné je také sprchování po stolici a ošetření okolí konečníku krémem.
  • Sedavé zaměstnání kompenzovat dostatkem pohybu.
  • Co nejvíc omezovat dlouhé sezení (v dopravě raději stát, používat klekačku, u televize si spíš lehnout).
  • Při výskytu křečových žil užívat léky na posílení žilní stěny — tzv. venotonika (například Detralex, Diohes, Mobivenol). Některé léky jsou volně prodejné.

Radou, která vás možná překvapí, je nekoupat se v horké vodě. Vysoké teploty totiž přispívají ke zhoršování stavu hemoroidů. Paradoxně právě to se může stát problémem zejména v zimě.

Jak snadno vznikne zánět

Teplo totiž napomáhá k rozšiřování žilních stěn, takže se zhoršuje odtok krve, ta se městná v postižené oblasti, hemoroidální uzly se zvětšují a mají rovněž tendenci víc krvácet.

Teplé zimní oblečení, často z neprodyšných materiálů, pak přispívá ke zvýšení tělesné teploty, a tím i ke zhoršování hemoroidů. Samostatnou kapitolou bývá i omezení pohybu, k němuž v zimních měsících často dochází. Může se také objevit k zapaření, které podporuje vznik zánětu a svědění konečníku.

Proto lékaři varují před dlouhým používáním vyhřívaných sedadel při řízení motorových vozidel. Opět totiž zvyšují teplotu v okolí konečníku, což může vést k výše popsaným důsledkům.

Na druhou stranu právě zima je obdobím, kdy je vhodné hemoroidy řešit, pokud už dospěly do pokročilé fáze. Jednak se v zimě veškeré chirurgické výkony lépe hojí, a jednak do jara už budete fit, abyste mohli začít se zdravějším životním stylem.