Hemoroidy: Jaké vyšetření vás čeká?

Problémy s konečníkem jsou v zásadě dvojího druhu: bolest a/nebo krev ve stolici.  Obojí by vás měla co nejrychleji přivést do ordinace odborníka - gastroenterologa nebo proktologa.

Příčin těchto problémů je mnoho, od těch nejvážnějších, život ohrožujících, jako je rakovina střev, až po ty banálnější, například hemoroidy. Rozhodně se nepouštějte sami do sebediagnostiky a svěřte se lékaři. Co vás u něj čeká?

Krev a bolest v konečníku

Lékař nejprve zjistí vaši anamnézu. Bude chtít vědět všechny detaily, kterých jste si všimli, jako jsou například problémy s vyprazdňováním a podobně. Vyptá se vás i na dalších údaje, týkající se vašeho zdraví. Nezapomeňte zmínit případný fakt, že trpíte únavou, nechutenstvím, dušností a dalšími příznaky.

Krev na tomto místě znamená, že někde v trávicí trubici došlo ke krvácení. Ale kde? Někdy se může objevit na toaletním papíře nebo v míse na WC jasně červená krev. Při krvácení z vyšších částí trávicí trubice bude mít stolice černou nebo tmavě hnědou příměs. Důležité je proto popsat jak množství krve, tak její barvu a četnost krvácení. Někdy je množství červené tekutiny tak malé, že je možné ji odhalit jen díky testu na okultní krvácení, který by měl být u nás prováděn plošně u všech osob starších padesáti let.

V případě bolesti se zjišťuje její výskyt (při stolici, po stolici a nezávisle na stolici), její lokalizaci, případně její postup (na okraji či uvnitř konečníku), charakter (bodavá, řezavá, tupá, pulsující, pálivá) a je-li přítomna i bolest břicha a nadýmání

Další vyšetření na přítomnost hemoroidů

Poté následuje fyzikální vyšetření. Při něm lékař prohlédne celé tělo - důležité je zejména vyšetření břicha a konečníku. A jsme u situace, jíž se pacienti tolik bojí, případně se stydí, že raději k doktorovi vůbec nejdou.

Stud i strach jsou však zbytečné. Lékař – specialista – se s těmito problémy setkává dnes a denně a nepřipadá mu na nich nic divného. Vyšetření per rectum (zasunutí prstu do řitního kanálu a konečníku) je prováděno prstem v rukavici potřené vhodným lubrikantem, takže probíhá hladce a bezbolestně. Zjišťuje se při něm bolestivost, lokalizace bolesti, stah svěračů, zúžení (jizvou, zánětem, nádorem) nebo přítomnost rezistence (ložisko zánětu, nádor, polyp, trombózovaný hemoroid).

Dalším krokem je laboratorní vyšetření, které případně zjistí případnou chudokrevnost nebo problémy se srážlivostí krve. Z krve je možné i určit, zda je přítomna infekce Helicobacter pylori, která často vede ke vzniku žaludečních vředů.

Jsou to hemoroidy nebo ne?

Na základě zjištěných údajů se může lékař rozhodnout pro některá další vyšetření k upřesnění příčiny krvácení:

  • Endoskopická vyšetření. Zobrazí nitro trávicí trubice, mohou nalézt zdroj krvácení a zastavit jej. Díky těmto technikám je také možné odebrat vzorek tkáně (biopsii) pro další histologické vyšetření. Při endoskopii lékař využívá přístroj s optickým kabelem, který je do těla zaveden tělesným otvorem (ústy nebo konečníkem) a na jehož konci je malá kamera. Vyšetření probíhá na gastroenterologickém pracovišti.
  • Ezofagogastroduodenoskopie. V tomto případě je endoskop zaveden ústy do jícnu, žaludku a dvanáctníku.
  • Koloskopie. Jde o podobnou proceduru, přístroj je ale zaveden konečníkem a umožňuje zobrazit nitro tlustého střeva.
  • Balónková enteroskopie nebo kapslová endoskopie. Zde se zkoumá tenké střevo pomocí kapsle s miniaturní kamerou, kterou spolknete. Ta snímá v průběhu postupu trávicím traktem obrázky střeva a přenáší je na přijímač na povrchu těla.
  • Rentgenové vyšetření. Může probíhat buď s využitím kontrastní látky, nebo bez ní. Znázorní trávicí trubici a případné překážky v ní.
  • Sonografie. Ultrazvukové vyšetření břicha pomůže znázornit orgány v břiše.

Bolest v konečníku nebo krev ve stolici patří mezi příznaky, které rozhodně není radno podceňovat. Jestliže tento problém zpozorujete, vyhledejte lékaře, který vás vyšetří a rozhodne o dalším postupu.