Hemoroidy v akutní fázi: Co pomůže na bolest?

Hemoroidy jsou vlastně totéž, jako křečové žíly v nohách – jen o kus výš… Stejně jako ony mohou mít dědičný základ v podobě žilní nedostatečnosti.  Současný životní styl však vede k jejich stále širšímu výskytu.

Typicky se projevují svěděním, pálením, krvácením a často také bolestí. Může být tak úporná, že člověka na několik dní doslova vyřadí z provozu. Bolí však jen vnější hemoroidy, protože oblast konečníku je bohatá na nervová zakončení, zatímco ty vnitřní (hlouběji v análním kanálu) často ani nepoznáte.

Viníkem je zvýšený tlak

Příčinou potíží je, když se žíly v konečníku zvětší, trombózují, krvácejí nebo vyhřezávají. Dlouhodobě zvýšený tlak na pánevní žíly, k němuž přispívá dlouhodobé sezení nebo namáhavé činnosti (zvedání břemen, tlačení na stolici) rozpíná žilní pletence a problém je na světě.  Viníkem bývá také chronická zácpa, obezita, nízký příjem vlákniny a u žen těhotenství.  

V akutní bolestivé podobě se hemoroidy projeví dvěma způsoby: trombózou hemoroidálního uzlu, která se přihlásí rychle nastupující bolestí v konečníku a vznikem různě velkého bolestivého útvaru, a krvácením, které může být i značně rozsáhlé a většinou člověka vyděsí. Jasně červená krev může být patrná ve stolici nebo na toaletním papíru.

Kdy se jedná o trombózu

Když vinou nadměrného tlaku nemůže krev z pánevních žil odtékat, vytvoří se bolestivý uzel z nahromaděné sražené krve. Po pár dnech se obvykle krevní sraženina (tromb) vstřebá a uzel se zmenší. Jindy ale praskne, a pokud se do ranky zanese infekce, což vzhledem k umístění není nic výjimečného, dojde k zánětu, často opakovanému. Někdy tak vznikají píštěle, trhliny a další bolestivé obtíže.  

Vyhřeznutí hemoroidů se projevuje tmavě červenými hroznovitými útvary u konečníku. Obvykle jsou silně bolestivé a krvácejí. Zpočátku se vracejí zpět samy, později je lze alespoň prstem vrátit zpět zpátky. Většinou však tendenci se zvětšovat a zhoršovat. V nejtěžších případech je již nelze zasunout zpátky a odstranit se dají pouze lékařským zákrokem.  

Chirurgické řešení je neodkladné při tzv. akutní hemoroidální krizi. Projeví se velkými bolestmi, neboť v podstatě  jde o trombózu hemoroidální žíly.  

Nenechejte se ukolébat

V akutní fázi potíží s hemoroidy je obvykle nevyhnutelné dodržovat klid na lůžku v poloze na boku nebo na břiše. Úlevu přinesou obklady nebo koupele z osvědčených bylin, jako je dubová kúra, řepík, kostival nebo jitrocel. Pomoci může také ledování a aplikace speciálních krémů a mastí. Vkládání čípků v této fázi obvykle není možné pro velkou bolestivost.

I když nejhorší projevy pominou a dojde k úlevě, mějte na paměti, že hemoroidy se samy nevyléčí. Rozhodně platí, že čím dříve s potřebnou léčbou u odborníka začnete, tím lépe. Můžete se tak vyhnout pozdějšímu chirurgickému zákroku.