Jak zabránit riziku žilního onemocnění?

Onemocnění žil tvoří velkou a různorodou skupinu chorob, z nichž většina vzniká z velké části na základě dědičnosti. Uvádí se, že jde až o polovinu všech případů. Dědičnost stojí z velké části i za nejčastější z těchto nemocí - chronickým onemocněním žilního systému dolních končetin.

Chronickou žilní nedostatečností trpí 60–70 % dospělých Čechů.  Kromě genetických dispozic hraje roli rovněž pohlaví.  U žen se vyskytuje dvakrát až třikrát častěji než muži. Důvodem je kromě jiných vlivů také působení ženského hormonu progesteronu, který snižuje napětí hladké svaloviny, což snižuje pevnost žilních stěn.

Nepodceňujte signály nemocí žil

Chronické žilní onemocnění je obecně charakterizováno jako zánětlivý proces, při němž dochází k poškození žilní stěny, a tím ke zpomalení žilního odtoku. Fungování žilního systému je závislé na práci lýtkových a stehenních svalů. V žilách jsou chlopně, které zabraňují tomu, aby krev zůstávala v dolních končetinách, a jejímu zpětnému toku. Pokud se však žíly rozšíří, tato tzv. svalově žilní pumpa přestane fungovat a začne docházet k refluxu - zpětnému proudění krve. Důvodem je především zánětlivá reakce na chlopních, která probíhá hned od počátku onemocnění.

Nemoc, která se projeví například jako křečové žíly, metličky, hemoroidy nebo bércové vředy, však nepřijde jen tak z ničeho nic. Problém je v tom, že Češi první signály žilních onemocnění podceňují a zlehčují, což prokázal nedávný mezinárodní průzkum.  V porovnání s jinými evropskými zeměmi čeští pacienti přicházejí k lékaři až v pokročilejších stadiích žilního onemocnění.

Máte žilní nemoc v rodině?

Důležité je proto věnovat pozornost zdánlivě nevinným signálům. K varovným příznakům patří pocit těžkých nohou po delším stání, otoky, mravenčení a občasné křeče, zejména večer.  Dát si nohy nahoru a zvýšit přísun magnézia (hořčíku) sice uleví, ale nic neřeší.

I když zatím žádné příznaky na nohách či jinde – například v konečníku - ještě nepozorujete, přesto můžete mít chronické žilní onemocnění. Zpozornět byste měli, pokud se žilní onemocnění jakéhokoliv druhu objevilo v rodině. Křečové žíly jsou dědičné dokonce z více než 80 %.

Konzultace s odborníkem se tak vždy vyplatí. Praktický lékař zjistí anamnézu, vyšetří vás ve stoji a případně vás odešle pro potvrzení diagnózy na specializované pracoviště (flebologii) s duplexní sonografií. V odůvodněných případech pak odpověď poskytnou speciální testy.

Jaká je prevence křečových žil?

Spočívá v úpravě celkového životního stylu, kdy je základním požadavkem pravidelný pohyb, úplně stačí chůze. Tato fyzická aktivita přitom přispěje k dosažení další důležité zásady, jíž je zdravá přiměřená váha, což platí také v těhotenství. Zároveň je třeba vyhýbat se dlouhodobému sezení a  stání. Zvážit je nutné  užívání hormonální antikoncepce. Vliv mají i dietní zvyklosti a s tím spojené poruchy vyprazdňování.

Dbejte také na to, abyste nenosili příliš těsné oblečení, svírající ponožky či podkolenky, ani nepohodlnou  obuv. Ke správné životosprávě  patří i dostatek tekutin a odpočinek.  K posílení a zpevnění žilní stěny poslouží také koupele se střídáním studené a teplé vody. Z přírodních látek pomáhá listnatec ostnitý, kaštan, citrusy a pohanka. I na jejich základě pak vznikla celá skupina léků, zvaných venofarmaka, která zlepšují žilní oběh, zlepšují průtok krve, zpevňují žilní stěnu a zmírňují zvýšený žilní tlak. Vhodnost jejich nasazení však posoudí jen odborný lékař.

Žilní hypertenzi nebo tendenci k jeho zvyšování pomohou omezit kompresní punčochy. Ty se vyplatí každému přinejmenším při cestování, a fungují jako účinná prevence dalších obtíží. Myslete na toto budoucí riziko už předem.