Krev ve stolici: Hemoroidy nebo rakovina

Krev ve stolici v člověku vždy vyvolá obavy. Jde „jen“ o hemoroidy, nebo rakovinu? A jak spolu tato dvě onemocnění souvisí?

Výše zmíněný jev nemusí být důvodem k panice. Znamená pouze tolik, že na některém místě trávicí trubice došlo ke krvácení. Ale i už sám tento fakt by měl být důvodem k neprodlené návštěvě lékaře.  

Na barvě záleží

Při hemoroidech je krev většinou jasně světle červená a nachází se na povrchu stolice. Jindy může být vidět na toaletním papíře nebo v záchodové míse. Oproti tomu krev při rakovině střeva může, ale nemusí být ve stolici patrná. Při krvácení z vyšších částí trávicí trubice bývá vidět jako černá nebo tmavě hnědá příměs ve stolici.

Někdy je množství krve tak malé, že je možné ji odhalit jen díky testu na okultní (skryté) krvácení, který by měl být u nás prováděn plošně u všech osob starších padesáti let.

Hemoroidy jsou nemocněním cévního systému, kdy dochází k rozšíření žilních pletení kolem konečné části tlustého střeva a konečníku. Vznikají zde varixy, tedy jakési křečové žily. Proto je i prevence a léčba obdobná jako u nich.

Samy od sebe hemoroidy nezmizí

Podle odborníků hemoroidy trápí každého druhého třicátníka a nad 40 let věku jsou prakticky pravidlem. Jakmile jednou vzniknou, samy od sebe už nikdy nezmizí. Většinou  - až z 95% případů - by tento problém vyřešil drobný a šetrný ambulantní zákrok. Klasické velké operace jsou dnes už spíše výjimkou, takže není proč se bát bolesti.

Používání koupelí, mastí a čípků jen potíže odloží. Maximálně se hemoroidy na přechodnou dobu zklidní, ale časem mohou představovat riziko dalších onemocnění, jako je rozsáhlý zánět, silné krvácení, trhliny nebo trombóza.

Obecně se má za to, že z hemoroidů rakovina nevzniká. Ve střevě však může být polyp, který je rizikem pro rozvoj zhoubného bujení.

Další rizika hemoroidů

Zároveň však hemoroidy představují neustálý mírný zánět v těle – a právě to současná medicína považuje za jednu z hlavních příčin vzniku rakoviny. Velkým problémem se také může stát záměna hemoroidů s prasklinou, která může být známkou nebezpečného nádoru nikoliv ve střevě, ale přímo v konečníku.

Proto jsou nutné pravidelné kontroly, a to už při malých potížích!

Začít lze primárně u praktika testem na skryté krvácení, ale lepší je objednat se na koloskopii na oddělení gastroenterologie nebo u proktologa - chirurga, který se specializuje na onemocnění konečníku.

Vyšetření se nebojte

Lidé se však za své problémy stydí a navíc mají strach. Proto často nejsou schopni dojít na vyšetření. Je to zbytečné – posuďte sami, že není čeho se bát. Vyšetření totiž bude probíhat v těchto třech jednoduchých krocích:

  • Lékař bude chtít znát nejprve vaši anamnézu. Vyptá se na všechny detaily, kterých jste si všimli (množství krve, barvu, četnost krvácení, problémy se stolicí apod.) a vyzpovídá vás i ohledně dalších údajů týkajících se vašeho zdraví. Nezapomeňte zmínit případný fakt, že trpíte únavou, nechutenstvím, dušností a dalšími příznaky.
  • Poté následuje fyzikální vyšetření. Při něm lékař prohlédne celé tělo - důležité je zejména vyšetření břicha a konečníku.
  • Laboratorní vyšetření poté zjistí případnou anémii (chudokrevnost) nebo problémy se srážlivostí krve. Z krve je možné i určit, zda je přítomna infekce Helicobacter pylori, která často vede ke vzniku žaludečních vředů.

Zároveň vyšetřením získáte jistotu, zda jde opravdu „jen“ o hemoroidy, nebo skutečně o život ohrožující onemocnění.