Letní vedra a hemoroidy: Co pomůže, aby netrápily

Není výjimkou, že se hemoroidální onemocnění zhoršuje, případně poprvé objeví, právě v létě. A během tohoto období také přináší nejvíc problémů, zejména spojených s cestováním a pobytem mimo komfort vlastního domova.

S letními vedry přichází vyšší tlak, který zhoršuje projevy oslabení žilních stěn v konečníku, což má často genetický původ. Krev se hůře vrací zpět do oběhu a hromadí se v dolní části žil v pánvi. Ty se rozšiřují a hemoroidy jsou bohužel na světě. Jde tak vlastně o jakousi obdobu křečových žil na nohách a jejich uzlovité rozšíření do městků neboli varixů.

Pozor na námahu

Léto bývá obvykle spojené s cestováním, často mnohahodinovým, kdy se při omezení pohybu dál snižuje krevní oběh. K tomu se musí připočíst vliv větší fyzické námahy, takže hemoroidy často trpí i velmi mladí lidé.

K jejich vzniku mohou přispět i třeba nezvyklá jídla a z nich vyplývající potíže se zažíváním a vyprazdňováním. Když je tlak příliš silný, žilní stěna se vyboulí a dostaví se známé problémy jako pálení, svědění a vlhnutí konečníku, krvácení, bolest při vyprazdňování, v pokročilejším stadiu výhřez.

Nic neodkládejte!

Pravidlem číslo 1 je proto pravidelná stolice. Choďte denně, pokud možno ve stejnou dobu, neodkládejte nucení ani na cestách třeba kvůli nevhodnému místu, nezadržujte, ani netlačte. Aby všechno šlo hladce, dbejte na dostatečný přísun tekutin a ovoce a zeleniny kvůli obsahu vlákniny.

Důležitá je také pečlivá hygiena i za „polních“ podmínek: jemný toaletní papír, vzdušné prádlo, omývání po stolici a také po koupání, zejména ve slané mořské vodě. Před odchodem na pláž je dobré použít na postiženou oblast ochrannou mast.

Jaké léky se vyplatí?

Vyplatí se proto do cestovní lékárničky přibalit některý z preparátů určených na hemoroidy. Můžete sáhnout po tabletách, čípcích či mastech. V prvním a druhém stadiu, kdy hemoroidy krvácejí jen občas a nejsou trvale vysunuty ven z konečníku, přinášejí úlevu přípravky, tzv. venofarmaka, která mají protizánětlivý efekt.

Nejúčinnější venofarmaka jsou tzv. bioflavonoidy, získávané ze speciálních druhů citrusů. Jejich zástupci jsou diosmin a hesperidin, napomáhající udržovat zdravý oběh krve v žilách, podporující pevnost cév a přirozené funkce žil. Léčivý přípravek obsahující tyto účinné látky je pouze na lékařský předpis, proto si jej nezapomeňte včas nechat předepsat svým lékařem. Je velkou chybou (a vyhozením peněz) zaměnit skutečný léčivý přípravek za potravinové doplňky, které vám můžou nabídnout v lékárně nebo drogérii. Byť mnozí výrobci ve svých reklamách uvádějí, že složení je stejné, potravinové doplňky nikdo nekontroluje, ani neověřuje jejich složení, účinnost či bezpečnost.