Bércové vředy a horko: Správná péče je o to víc nutná

Bércové vředy se špatně hojí vždycky, ale v létě s nimi bývá obzvlášť velká potíž. Není náhodou, že lékaři doporučují pacientům vyhýbat se účinkům tepla, pobytu na slunci, ale například i sauně.

Za horka totiž může snadno dojít k zapaření, zvlášť když je postižené místo příliš tlustě přikryté.

Neplýtvat ani nešetřit

To ovšem platí jen pro nadměrně silné nánosy mastí. Pacienti totiž často mají mylné přesvědčení o způsobu ošetřování bércových vředů. Pokud je masti zbytečně mnoho, dostává se do okolí rány, kde kůži dráždí a způsobuje další nežádoucí reakce. Množství masti musí být přiměřené velikosti, hloubce a mokvání.

Zato vyšší vrstva obvazového materiálu obvykle neškodí, obzvlášť jde-li o moderní prostředky na bázi mokrého hojení. Zde naopak bývá častou chybou zbytečné šetření.

Bércovým vředům voda neškodí

Další omyly u nemocných s bércovým vředem souvisejí s nedostatečnou hygienou postižené končetiny. Hodně lidí si myslí, že voda bércovému vředu škodí. Opak je však pravdou. Sprchování snadno a příjemným způsobem odstraní sekret, povlaky a zbytky mastí. Obzvlášť potřebné je právě v horkých měsících roku, kdy je proces hojení zároveň komplikován nižší vlhkostí vzduchu.

Správná péče o končetiny s bércovými vředy vždy vyžaduje vysokou úroveň hygieny. Do otevřené rány se totiž mohou snadno  dostat bakterie z okolí a způsobit infekci, často velmi vážnou. Nejde jen o mytí, ale také o převlékání postele, ručníky, oblečení a prádlo včetně ponožek a vůbec celkovou čistotu prostředí, kde se nemocný nachází.

Pohyb je vhodný i ve vedru

Ani dlouhotrvající vedra by však pacientům neměla zabránit v pravidelném pohybu. Nejvhodnější je chůze, ale dobré je i domácí cvičení, třeba tzv. žilní gymnastika. Při používání svalů se totiž rozhýbe i žilní pumpa a dojde k lepšímu zásobení postižené části živinami, což je důležitou součástí terapie.

Až 80 % všech případů bércových vředů má svou příčinu v poruchách žilního systému, kdy se krev městná ve spodní části dolních končetin. Proti tomu pomáhá kompresní terapie elastickými obinadly nebo punčochami a také pravidelné užívání  léků – venofarmak, která pozitivně ovlivňují stav žil a jejich funkci.  

Správný postup péče

Především je třeba okolí bércového vředu správně ošetřovat. Jak tedy na to?

  1. Končetinu osprchujeme vlažnou vodou shora dolů.
  2. Okolí vředu osušíme měkkým ručníkem.
  3. Na místo se přiloží gáza smočená v obkladovém roztoku a nechá se působit asi 20 minut.
  4. Teprve pak přichází čas na krémy, masti a další prostředky, jako jsou gely, a obvazový materiál.

Nezapomeňte, že už kvůli okolí rány je dobré postiženou končetinu nechat chvíli provětrat. Nejlepší čas je právě při převazování.