Masáž při lymfatických otocích: Ruční nebo přístrojová?

O lymfatické masáži se píše ponejvíce jako o estetickém zákroku v souvislosti s celulitidou. Jenže tento druh masáží má především zdravotní účinky. Je neocenitelným pomocníkem pro všechny, kdo mají potíže s lymfatickým systémem.

Tento systém je tvořen speciálními cévami, jimiž proudí lymfa. Pokud soustava nefunguje správně, zplodiny setrvávají v lymfatických uzlinách, které reagují zvětšením.

Kdy vznikne lymfatický otok?

Lymfa je bezbarvá, někdy nažloutlá či mléčně zbarvená tekutina, která jednotlivé tkáně našeho těla čistí od škodlivých látek a zplodin včetně infekčních. V těle jí máme zhruba 10 litrů. K lymfatickému systému patří i mandle, slezina, kostní dřeň brzlík a lymfatické uzliny, které mají nezastupitelnou imunitní funkci.

Jestliže mízní systém nemůže škodliviny vylučovat, organismus je zatěžován jejich působením. Tekutina se hromadí v podobě otoků v rizikových oblastech, což bývají především dolní končetiny. Někdy může jít i o jednostranný výskyt kolem paží, například při operaci nádoru prsu, kdy se zároveň odstraní i mízní uzliny v podpaží. Obdobný efekt má i odstranění těchto uzlin z jiných důvodů, obvykle rovněž po odstranění nádoru, například v pánevní oblasti.

Lymfodrenáž odstraní otoky

Otoky, které mohou dosáhnout značných rozměrů, jsou někdy doprovázeny bolestmi, a to i v odlehlých částech těla, například hlavy. Mohou se objevit hned po operaci, ale třeba také až pět let po ní.

Na lymfatický otok (edém) „platí“ pravidelný pohyb včetně speciálního cvičení, správný pitný režim a omezení nadváhy. Při postižení dolních končetin jsou první volbou stahovací punčochy nebo podkolenky.

Nezastupitelnou úlohu však mají masáže, jimž se také říká lymfodrenáže, neboť  skutečně  působí jako drén  – odvádějí  lymfu z postižených míst.  Mohou být ruční nebo strojové, účinné jsou oba typy, ale záleží především na místě a příčině potíží.  Někdy se dokonce kombinují.

Lymfa totiž necirkuluje v těle vlivem srdeční činnosti,  ale její plynulý tok zajišťuje tlak svalů, tedy skutečnost, že se hýbeme.  Masáž tento pohyb svalové pumpy napodobuje a posiluje, takže podpoří funkce lymfatického systému.

Jaká masáž je účinnější?

Provádí se velmi jemným a mírným tlakem přesně po sobě jdoucími hmaty. Zkušený terapeut by vás měl nejdříve naučit techniku dýchání. Následně dojde k manuálnímu uvolnění lymfatických uzlin a pomocí velkoplošných hmatů se urychlí tok lymfy.

Přístrojová masáž působí pomocí pulzní vlny, která zasahuje celý obvod ruky či nohy. Nejdřív je však stejně nutné rozmasírovat zatuhlá místa ručně. Také se musí uvolnit uzliny v jednotlivých lymfatických centrech (v tříslech, v podpaží, nad klíční kostí …). V kosmetických salónech to často nedělají. Hrozí pak poškození lymfatického systému i okolních tkání, které je někdy nevratné.

Někdy se také využívá pomoci vakuové masáže a působení magnetického pole speciálním přístrojem. Zlepší se tak vnitřní metabolismus tkání a dochází ke stimulaci lymfatického i imunitního systému.

Lymfodrenáž odlehčí vašemu míznímu systému a současně napomáhá regeneraci organismu Zdravotní pojišťovny hradí masáž ženám s odstraněnými uzlinami při rakovině prsu, po některých gynekologických operacích a při chronické žilní nedostatečnosti. Ale i při opakovaných růžích, po úrazech a dalších potížích. Jinak si ji pacient obvykle platí sám.