Nástrahy cestování: Trombóza hrozí už po pěti hodinách

Otoky kotníků jsou při letním cestování běžný následek, zejména v horku. Za určitých okolností – a nejsou nijak výjimečné - mohou vést až ke vzniku krevní sraženiny neboli trombu.  

Ten pak putuje žilním systémem a může způsobit částečnou nebo úplnou překážku toku krve. Toto nebezpečí hrozí především lidem s trombofilí. Jde o sklon ke zvýšené srážlivosti krve a vytváření krevních sraženin. Následky mohou být osudové.

Cestujete daleko?

Nebezpečnost této nemoci totiž  spočívá v tom, že se někdy krevní sraženina nebo její část odlomí. Pak putuje cévním řečištěm až do míst, kde ucpe důležitou cévu a způsobí tak závažnou poruchu prokrvení v této oblasti.

Cestovní trombóza ohrožuje pasažéry po pěti a více hodinách nehybného sezení. Říká se jí také „syndrom turistické třídy“, protože nejméně pohybu poskytují běžná sedadla v letadle na dálkových trasách. Podobný efekt ale může mít i cesta autobusem a dokonce i vlastním pohodlným autem. Klíčový moment nastává po vystoupení z dopravního prostředku. Může následovat kolaps a následná smrt.

Trombóza žil se nejčastěji projeví v oblasti nohou a pánve. Mezi klasické známky přítomnosti žilní trombózy se řadí otok, bolest či napětí v končetině, případně změna barvy.

Co pomáhá jako prevence?

Krčte v kolenou, kružte kotníky, krčte prsty a protahujte lýtka přitahováním špiček. Každé dvě hodiny se projděte a protáhněte si tělo, nejlépe střídavou chůzí po špičkách, plných chodidlech a patách. A nestyďte se cestovat v stahujících kompresních punčochách.  Někdy je lepší nechat si je ještě den či dva poté.

Ochránit nás mohou jen léky na  ředění krve, které předepisují  lékaři. Laici často ¨preventivně berou  léky, obsahující kyselinu acetylsalicylovou, která má podobné účinky. Někteří odborníci ale tvrdí, že účinkují pouze proti trombóze v tepenném řečišti, ale proti žilní trombóze nefungují.

Opatrně při antikoncepci

Tromby mohou doputovat až do srdce a způsobit infarkt, v mozku mozkovou příhodu, v plicích plicní embolii atd. Nejčastější formou tromboembolické nemoci je pak tzv. hluboká žilní trombóza, kdy se tromby tvoří v hlubokých žilách dolních končetin.

Nemoc může být dědičná, získaná, anebo vzniká kombinací dědičných a nedědičných příčin. Jak zjistit, zda máte sklon ke zvýšené srážlivosti krve? Ženám, které užívají HA, je takové vyšetření hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, pokud je navrhne gynekolog. Proto je důležité informovat vždy  lékaře o tom, zda byla u někoho v rodině zjištěna trombofilie nebo se vyskytla tromboembolická nemoc, případně zda žena sama již prodělala trombózu nebo embolii.

V nebezpečí trombózy jsou však také ženy, užívající hormony například v přechodu. Další velkou skupinou ohrožených jsou obézní či kuřáci. Vyšetření vrozeného trombofilního stavu provádí také genetické laboratoře z DNA, jejíž vzorek se získává stěrem slin v ústní dutině.

Pomoc z přírody

Z přírodních  látek nám mohou pomoci flavonoidy, které jako významné antioxidanty mají mnoho příznivých účinků na lidský organismus. Například likvidují volné kyslíkové radikály. Obsaženy jsou v mnoha doplňcích stravy a lécích na žíly, které koupíte v lékárně.

Především se jedná o rutin, vyskytující se v mnoha rostlinách rostoucích v celém světě. Průmyslově se získává extrakcí a izolací z rostliny Dimorphandra mollis, která se vyskytuje nejvíce v deštných pralesích Brazílie. V našich podmínkách je nejvíce zastoupen v pohance, violce, třezalce a dalších většinou žlutě kvetoucích květinách.

Další dva druhy flavonoidů jsou diosmin a hesperidin, které najdeme v snadno dostupných citrusových plodech.