Nový lék na léčbu ran z Brna: Podpoří přirozené schopnosti těla

Léčba ran vyžaduje správnou lékařskou péči, a to včetně vhodně zvoleného krytí a ošetření její spodiny. Jinak totiž hrozí  stagnace hojení a přechod rány do chronického stadia. Podporu přirozeného hojivého procesu, a to v kterékoliv jeho fázi, představuje nový přípravek pro léčbu chronických ran.

Vyvinuli jej brněnští vědci z Národního centra tkání a buněk a je určen zejména starším pacientům, jejichž schopnost přirozeného hojivého procesu při léčbě nehojících se ran je z nějakého důvodu snížená.

Jak probíhá hojení?

Nový léčebný prostředek by měl pomoci při hojení  zejména osobám s diabetem a z něj vyplývajícími komplikacemi, jakými jsou diabetická noha, bércové vředy a poškození kůže a podkoží, dále při nedokrvování dolních končetin, ale i při chronické žilní nedostatečnosti a proleženinách.  

Hojení rány je proces, který má několik fází:

  1. Čistící zánětlivá fáze – organizmus se snaží odstranit z rány veškeré nežádoucí složky. Dochází tedy k rozvoji zánětu, pro který jsou charakteristické otok, zarudnutí, bolest a zvýšená teplota postiženého místa.  V místě rány často vzniká nekróza, která je mechanickou a funkční překážkou v uzavírání rány
  2. Granulační fáze — v ráně se tvoří nové krevní cévy a postupně ji vyplňuje granulační tkáň. Vzniká síť kolagenních vláken. Takto vzniklá síť je podkladem pro následující fázi epitelizace a nový brněnský preparát je zaměřen právě na tento proces.  Je důležité zabránit nadměrnému růstu granulační tkáně a udržet v ráně  ideální prostředí, k čemuž slouží prostředky vlhkého hojení.  Když ránu vyplní granulační tkáň, začíná se uzavírat.
  3. Epitelizační fáze – konečná etapa  hojení rány. Začíná z okrajů nebo z epitelizačních ostrůvků uvnitř rány. Buňky pak v podstatě „migrují“ po její vlhké spodině. Proto je důležité i v této fázi dodávat do rány vlhkost v podobě prostředků vlhkého krytí.  Epitelizace vytváří nosnou plochu pro tvorbu nového pojivového tkaniva a pokožky, čemuž brněnský vynález významně přispívá.

Hojení pomocí pupečníku

Lék vznikl na základě patentovaného postupu, který je společný i pro další skupiny přípravků ve fázi vývoje. Vědci při jeho vývoji vyšli ze zkušeností, získaných při léčbě ran v očním lékařství. Využili látky, získané z buněk pupečníkové krve, tkáně pupečníku a placenty. Podařilo se jim totiž vyvinout způsob, jak v těchto perinatálních tkáních zachovat i po zpracování bioaktivní molekuly – bílkoviny a peptidy – v původní struktuře. Ty pak dokáží nastartovat a urychlit regeneraci poškozených tkání, takže jsou základem pro léčbu a hojení ran.

Tím, že přípravek podporuje růst nové kůže a v ráně působí protizánětlivě, zabírá i na otevřené rány a další poškození pokožky, které se nechtějí hojit. Vyvinutý postup zachovává strukturu tkáně, která tvoří „přirozené lešení“ pro vlastní buňky pacienta. Terapii zajistí specializované instituty pro léčbu ran po celé České republice.