Otoky končetin varují před nemocemi srdce a cév

Samotný otok není nemoc, ale vždy se jedná o příznak nějakého jiného problému. Vzniká nahromaděním většího množství tekutiny, které může dosáhnout až několika litrů. 

Důvodů je celá řada – od onemocnění ledvin či jater přes poúrazové stavy a špatně fungující štítnou žlázu až po problémy se žilami či lymfatickým systémem.

Myslete na své srdce

Pouze 28 % lidí tuší, že otoky nohou mohou být i zásadním signálem, který vysílá nemocné srdce při srdečním selhání. Trpí jím minimálně 15 milionů Evropanů a do života vstoupí každému pátému nad 40 let. Zásadní rozdíl je v tom, zda jeho nástup člověk zaznamená, anebo nad příznaky mávne rukou a nechá potenciální zdravotní problém postupovat.

V případě chronického srdečního selhání jsou otoky obranným mechanismem organismu. Jejich prostřednictvím se snaží vykompenzovat situaci, kdy srdce nezvládá plnit svou úlohu na 100%. „Při tomto onemocnění srdce dlouhodobě nedokáže vypumpovat dostatečné množství krve do oběhu. Oslabené srdce se snaží zachovat především funkci životně důležitých orgánů a k těm primárně soustřeďuje krevní zásobení. Krevní oběh není rovnoměrně udržován. V důsledku toho se krev hromadí na nežádoucích místech, kde se tvoří otoky. Ty se neomezují pouze na kotníky, ale i na celé nohy, okolí břicha i plíce,“ říká prof. MUDr. Jindřich Špinar, CSc., FESC, z Interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Nohy jako konve

Zaříznutý lem ponožek, oteklé kotníky, boty, které nejdou obout? Lidé tyto problémy často omlouvají dlouhým sezením či cestováním a letními teplotami. Na vině však může být selhávající srdce, které nedokáže správně přečerpat krev a udržet veškerou tekutinu v oběhu. Gravitace je neomylná a tekutiny se začnou hromadit především v dolních končetinách, kde způsobují otoky začínající u kotníků.

Pokud si lidé všimnou, že je jim oblečení v pase těsnější než dříve a váha v krátké době výrazně stoupla, nemusí to být jen proto, že si v poslední době ke kávě dopřávali druhý dezert. Zhoršující se srdeční selhání se projevuje i náhlým nárůstem hmotnosti a otokem pasu.

Situaci má na svědomí hromadící se tekutina v dutině břišní. Může se tedy stát, že během jednoho týdne přiberete i více než dva kilogramy, ačkoli na jídlo nemáte pomyšlení. Nahromadění tekutiny v oblasti břicha může ovlivnit trávení, potlačit chuť k jídlu nebo dokonce vést k nevolnosti po něm. Ve všech těchto případech je třeba zpozornět, zejména pokud problémy přetrvávají několik týdnů, a navštívit lékaře.

I plíce mohou otékat

Při onemocnění srdečním selháním otékají kromě dolních končetin i plíce, což se projevuje dušností. Krev, kterou nemělo srdce sílu přepumpovat, se hromadí v plicním krevním řečišti a do plicních sklípků proniká tekutina, čímž vzniká tzv. otok plic. Prostor, který je v plicích určený vzduchu, je pak zaplněn touto tekutinou. Pacient začne pociťovat dušnost nejprve při námaze, později i při běžných činnostech a v rozvinutém stadiu nemoci i v klidu. Typickým příznakem je také dušnost vleže, která se zlepšuje, když se člověk posadí.

Nejčastější jsou žilní příčiny

S nejčastějším typem otoků (90%) se setkáváme na dolních končetinách, kde upozorňují na selhávání funkce žilního systému. V prvním stádiu, kdy problém zatím vzniká jen v důsledku námahy či tepla, se toto onemocnění léčí přípravky, ovlivňujícími žilní otok, v kombinaci s nošením podpůrných kompresivních punčoch. Druhé stádium, kdy už je otok viditelný, je nutné důsledné nošení kompresivních elastických punčoch II. kompresivní třídy opět v kombinaci s venotoniky. Další stádium, kdy otok nezmizí ani po nočním odpočinku a výše zmíněných opatřeních, vyžaduje léčbu venofarmaky a pravidelnou kompresi bandáží (lépe vícevrstevnou) nebo kompresivní elastickou punčochou II. – III. kompresivní třídy. Vzhledem k tomu, že v této fázi je kromě žilního systému těžce postižena i mízní soustava, osvědčuje se i  lymfodrenáž, ruční nebo přístrojová.

Nenechejte své žilní onemocnění dojít až tak daleko, buďte sdílní ke svému lékaři, choďte na pravidelné prohlídky, a pokud už se léčíte, zajímejte se o svou léčbu i to, jak můžete ke svému léčení přispět. Nezapomínejte si také všímat zdravotního stavu svých blízkých.