Magazín
Jednoduché rady a tipy, jak lépe zvládat žilní onemocnění, to vše
najdete v našem magazínu.
Zajímá Vás konktrétní téma? Využijte náš filtr.
Ponořit se do horké vířivky, ze které stoupá pára, nebo si s přáteli zajít do sauny. Pokud trpíte chronickým žilním onemocněním, které se projevuje mimo jiné oteklýma a bolavýma nohama, metličkami a křečovými žilami, tyto aktivity pro vás nejsou nejvhodnější. Jak si tedy užít wellness víkend, i když sauně a vířivce je potřeba se vyhnout?
Pokud vás trápí příznaky rozšířených hemoroidů jako bolest, svědění a pálení konečníku, případně krev na toaletním papíře, není na co čekat. Co nejdříve se objednejte na proktologické vyšetření u specialisty. Doporučení od praktického lékaře přitom není nutné. I když se jedná o vyšetření intimní oblasti, není se třeba obávat.
Máte křečové žíly? Jste žena? Nebo je vám více než 50 let? Požádejte svého praktického lékaře nebo gynekologa o vyšetření možného řídnutí kostí (osteoporózy). Mezi křečovými žilami a osteoporózou je prokázána souvislost. Důvodem této vazby je dlouhodobý (chronický) zánět provázející onemocnění žil. Ten u lidí s křečovými žilami vlivem nadbytku zánětlivých působků narušuje rovnováhu při obnově kostní hmoty.
Chronické žilní onemocnění (CVD) v posledních letech čím dál více vstupuje do povědomí nejen odborné, ale i široké veřejnosti. Pojem „chronické žilní onemocnění“ zahrnuje jak již viditelné známky této nemoci (drobné či větší křečové žíly, kožní změny či bércové vředy žilního původu), tak i symptomy, které nemocného významně obtěžují (pocity tíhy a plnosti či prosaky a křeče dolních končetin), ačkoli onemocnění nemusí být pouhým zrakem patrné. CVD může vzniknout primárně (na podkladě „méněcennosti“ žilní stěny), nebo sekundárně (po proběhlém zánětu hlubokých či povrchových žil).