Přírodní prostředky proti otokům: citrusy, vřes i cviky

V horku nohy otečou kdekomu. Pokud u vás ale otoky nejsou výjimkou, ale téměř dennodenním pravidlem, znamenají obvykle náběh na křečové žíly. Podle statistik je nejčastější příčinou otoků nohou právě žilní onemocnění.

Problém vzniká tak, že žilní stěny ztrácejí napětí a nevytlačují pak krev zpět k srdci. Otoky trápí hlavně večer. Nejvíce ohroženi jsou lidé s nadváhou a sedavým zaměstnáním. Časté jsou samozřejmě v těhotenství. Tímto onemocněním trpí až 85 % populace, i když to postižení ještě často ani nevědí.

Co otoky způsobuje?

V žilních stěnách jsou totiž drobné chlopénky, které za normálních okolností umožňují návrat krve k srdci, ale zabraňují tomu, aby tekla zpět do nohou. V rozšířených žilách při horku chlopně „nedomykají", což vede k prostupování tekutiny do tkání a vzniku otoků. Následkem je pocit těžkých nohou a nehezké otoky.

Při návratu žilní krve k srdci hodně pomáhají i stahy okolních malých i velkých svalů. A to i v případě, že se jedná o lymfatické otoky. Poznáte je tak, že kromě kotníků otékají také prsty a nárty a po zatlačení na místě zůstává důlek. Často se jedná o vrozenou vadu nebo poškození mízních (lymfatických) cév,  například po prodělané infekci, úrazu nebo operaci.

Cvičte hlavně na cestách

Pár jednoduchých cviků však pomůže zmírnit bolest a povzbudit krevní i mízní oběh. Nežádoucí vliv má i těsná a neprodyšná obuv, a dokonce i módní těsné džíny. 

  • Snažme se držet nohy co nejvýše a pravidelně pohybovat prsty i celýma nohama.
  • Pomůže například rázný pochod na místě či střídání chůze na špičkách, plných chodidlech a na patách.
  • Cvičit se dá i vsedě: např. krčení či roztahování prstů, kroužení chodidlem nebo zvedání pat.
  • Čím dál víc lidí také volí  kompresní punčochy nebo aspoň podkolenky.

Z pití nohy neotékají, naopak!

Lidé si často myslí, že když budou méně pít, otoky se zmírní. Je to ale omyl. Naopak pitný režim pomáhá napuchliny odstranit, protože snižuje hustotu krve a tím i sklon k jejímu srážení. Ovšem alkohol a káva mají právě opačné účinky!

Čistou vodu je dobré ochutit trochou citronové šťávy, která v tomto případě funguje také jako prevence. Citrusové džusy nebo celé ovoce totiž obsahují přírodní flavonoidy, ty působí na žíly příznivě, a zamezují tak opuchlinám. Najdeme je také v pohance a různých žlutě kvetoucích léčivkách. 

Přírodně proti otokům 

Osvědčeným prostředkem proti oteklým končetinám je vřesový čaj nebo tinktura – obojí má odvodňovací účinky.  Tinktura z kořene vlaštovičníku posiluje břišní lymfatický systém, čímž také odvádí přebytečnou vodu z tkání.  Na přírodní bázi fungují také osvědčené Kneippovy pastilky, k dostání jsou v lepších drogériích.

Využít lze také kombinované enzymové preparáty, které patří k vůbec nejúčinnějším protiotokovým lékům (u nás např. volně prodejný Wobenzym).

Dobrým pomocníkem je také každé ráno ihned po probuzení osprchovat nohy studenou vodou, nebo ve studené vodě šlapat dvě až tři minuty. Pak nohy utřete, oblečte se a ještě pochodujte na sucho.

Kdy zajít k lékaři?

Pokud však otoky přetrvávají, bude lepší navštívit odborného lékaře – flebologa. Jestliže zjistí nedomykavost žilních chlopní nebo hluboké křečové žíly, nasadí spolehlivá venofarmaka, která otoky pomohou zmírnit.

Lékař specialista rovněž vyloučí, zda problém nezpůsobují nesprávně pracující vnitřní orgány. Nejčastěji jde o ledviny, které mohou zadržovat v těle tekutiny. Stejně tak dochází k zadržování soli. Pokud nepracují játra, přestanou tvořit bílkovinu, která drží tekutinu v cévách a ta pak uniká do okolních tkání a způsobuje otok. Napuchnutí dolních končetin také patří k průvodním projevům srdečních onemocnění, ale i třeba i cukrovky. Už proto je lepší neponechat nic náhodě a zajít se poradit do ordinace.