Proč se bércové vředy nehojí? Co proti tomu dělat?

Bércové vředy jsou sice povrchové, ale chronické a špatně se hojící rány, které vznikají kvůli městnání krve v povrchových žilách dolních končetin.

Příčiny vzniku bércových vředů mohou být sice různé, ale 75 % jich vzniká ze žilních příčin. Při jejich ošetření je tak nejdůležitější nalezení a léčba vlastní příčiny vzniku vředu – žilní nedostatečnosti.

Pro hojení jsou důležité bílkoviny

Na to, jak rychle a zda vůbec se bércové vředy uzavřou, má však velký vliv také výživa. Organizmus musí mít dostatek energie, aby se mohl hojit. Proto je zapotřebí dbát na správnou výživu včetně patřičného zavodnění, na což starší lidé – a těch je mezi pacienty s bércovými vředy drtivá většina – často zapomínají.

Nutné jsou v první řadě bílkoviny. Jejich nedostatek způsobuje pokles tvorby kolagenu, což prodlužuje dobu hojení. Kolagen je totiž důležitý pro schopnost tvorby kvalitního a pevného vaziva. Nemocnému s bércovými vředy se proto doporučuje denně zkonzumovat 1,5 g bílkovin na jeden kilogram tělesné váhy.

Nezapomínejte na zinek

Zároveň je bezpodmínečně nutný  dostatečný přísun vitaminů, aminokyselin a minerálů. Velkou roli hraje zinek, kterého máme v potravě obvykle málo. Přitom právě tento prvek je zásadní pro syntézu bílkovin, která je pro proces hojení nezastupitelná.

Hodí se proto zvýšit přísun masa, ryb, vajec různých semínek (dýňová jsou nejlepší) a mořských plodů.  Zinek obsahují také obilniny, fazole, sýry a ořechy, ale ve formě hůře přijatelné pro lidský organizmus.

Jaké další choroby máte?

Nejčastěji je důvodem špatného hojení bércových vředů cukrovka. Tato komplikace může nakonec pacienta připravit i o nohu. Proto je důležité dbát ve spolupráci s lékařem, ale i vlastní kázní, na její co nejlepší kompenzaci.

Mnohdy se však bércové vředy hojí špatně i lidem, kteří diabetem netrpí. Nedávná studie amerických vědců  ukázala, že téměř čtvrtina všech nemocných ze zkoumaného souboru trpěla některým autoimunitním onemocněním, o němž nevěděli.  Šlo například o systémový lupus nebo zánět cév.

Plošné testování na autoimunitní chorobu by bylo příliš nákladné, ale pokud se rána bércového vředu nehojí déle než tři měsíce, bylo by zřejmě zcela na místě. Už proto, že v případě pozitivního nálezu by nebyla účinná ani běžně používaná léčba, a to kožní štěpy, které mají překrýt otevřenou chronickou ránu.

Bércové vředy hojí i pohyb

Velkou překážkou na cestě k uzdravení bércového vředu je absence stahovacích punčoch. Lidé se jim často vyhýbají z důvodu údajného nepohodlí, ale to už dávno není pravda. Dnešní kompresní prádlo je pohodlné a vzdušné, a dokonce i hezké! Pacient by také měl dbát na dostatek pohybu, i když nohy bolí. Právě pohyb zmírňuje problémy způsobené žilní nedostatečností, protože zapojení svalů pomáhá žilám vytlačit zpět krev městnající se v dolní části končetin.