Proti křečovým žilám lze využít i správné potraviny

Jsme na seriózním webu, takže vám nebudeme namlouvat (tak, jak to dělají jinde), že vás křečových žil zbaví přírodní prostředky. Nezbaví. Mohou však ulevit od obtíží a přispět k tomu, aby se nezhoršovaly.

Metličky a později tlusté provazce a pletence jsou téměř vždy projevem chronické žilní nedostatečnosti, která bývá geneticky podmíněná. A to zejména u žen. Správná životospráva, strava s dostatkem vitamínů a pohyb však zmohou hodně. Na pomoc si můžete vzít i některé přírodní potraviny.

Ananas

Obsahuje enzym bromelin, který prokazatelně přispívá ke snižování otoků a udržování zdraví žilního systému.  Je to i silná protizánětlivá látka, která dokáže zmírnit bolest a podporuje hojení ran. Brání také nadměrnému shlukování krevních destiček a vytváření trombů, a v neposlední řadě podporuje imunitní systém, což se vždycky hodí!

Využívá se proto jako alternativní doplněk k léčbě křečových žil a hemoroidů. Jeho účinky v této terapii dosud nejsou podloženy žádným výzkumem. Proto by užívání bromelinu nemělo nahradit klasickou léčbu, která zahrnuje bioflavonoidy, venofarmaka, kompresivní punčochy a chirurgické řešení. Pravidelnou konzumací ananasu však nic nezkazíte, naopak prospějete svému zdraví.

Pohanka

Blahodárné působení na cévy, jimž vrací žádoucí pružnost, umožňuje vysoký obsah rutinu a vitamínu E. Rutin, který ve vysoké míře najdete také v černém rybízu a arónii (černá jeřabina), quercetin i další polyfenoly rovněž působí jako antioxidanty - bojovníci proti rakovině, ale právě i křečovým žilám. Účinek rutinu ještě násobí vitamín C, proto je třeba jíst k pohance také syrovou zeleninu.

Pohanku můžete jíst jako přílohu, kaši, polévku i zapečenou na sladko nebo na slano. Účinný je také často doporučovaný čaj, ať už z lámané pohanky nebo její natě, ale u něj pozor!  Kvůli obsahu tak zvaných furokumarinů  může zvyšovat citlivost pokožky na světlo, a proto se nedoporučuje pro těhotné a kojící ženy.

Citrusy

Stejně jako pohanka obsahují přírodní polyfenoly, které najdeme také ve žlutě kvetoucích léčivkách. Citrusové džusy i celé plody jsou proti nemocem žil účinné především díky obsahu vitamínu C, který podporuje zdraví žil. Je totiž velmi důležitý pro tvorbu kolagenu a elastinu. Oba tyto proteiny jsou nezbytné, neboť díky nim zůstává žilní stěna pevná a pružná, což znemožňuje rozšiřování žil a tvorbu nepěkných křečových žil. Kolagen s elastinem zároveň mohou zmírňovat bolest u již vytvořených varixů a tlumit zánět. Doporučená denní dávka vitaminu C je 75-90 mg. K potravinám, které zaručují správný přísun "céčka", mimo jiné patří: jahody, kiwi, papriky, brambory a rajčata.

Měsíček lékařský

Má vynikající protizánětlivé, hojivé a regenerující účinky. Při potížích s křečovými žilami si touto mastí 2 x denně potíráme bolavá místa měsíčkovou mastí.  

Hlávkové zelí

Bolavá místa kolem varixů zklidníme zelnými obklady: Čerstvé listy zelí zbavíme středního tvrdého řapíku, válečkem je mírně pomačkáme, přiložíme ve 2-3 vrstvách na žíly a ovážeme. Obklad necháme působit čtyři hodiny.