Proti otokům využijete i přírodní prostředky

Otoky nejsou nic neobvyklého: vznikají nadměrným hromaděním tekutin v buňkách, tkáních nebo orgánech našeho těla. Nejsou také ničím příjemným – člověk se necítí dobře, zvyšuje se mu váha, má potíže s oblečením či obuví, provází je i zhoršení pohybu.  

Objevují se po úrazu nebo po operaci, při zánětu, u žen v období menstruace. Způsobují je ale i alergie, dále mohou být jedním z projevů vysokého krevního tlaku nebo zpomaleného srdečního tepu. Vznikají také jako následek nesprávného fungování jater či ledvin.

Otoky nikdy nepodceňujte

Velmi často bývá příčinou otoků chronická žilní nedostatečnost, kdy žilní stěny ztrácejí napětí a nevytlačují pak krev zpět k srdci. Nejčastěji se proto otoky objevují na dolních končetinách.  Tímto onemocněním trpí většina populace.

Rozhodně však není dobré nad problémem mávnout rukou jako nad banalitou, kterou „přece mají všichni“. Každý otok stojí za prohlídku u lékaře. Jednak proto, aby se vyloučily příčiny v podobě vážných nemocí, a také proto, aby se potíže začaly co nejdřív řešit.

Dojděte si pro recept

Nejúčinnější léčbou otoků jsou venofarmaka, obsahující bioflavonoidy, například diosmin a hesperidin, získávané ze speciálních druhů citrusů. Léčivý přípravek s těmito účinnými látkami je pouze na lékařský předpis.

Je velkou chybou (a vyhozením peněz) jej zaměnit za potravinové doplňky. Byť mnozí výrobci ve svých reklamách uvádějí, že složení je stejné, potravinové doplňky nikdo nekontroluje, ani neověřuje jejich složení, účinnost či bezpečnost.

Čaje, obklady i koupele na otoky

Správnou léčbu, předepsanou lékařem, lze podpořit i přírodními prostředky. Osvědčenými prostředky proti oteklým končetinám jsou nať z kopřivy, vřesový čaj nebo vřesová tinktura – obojí má odvodňovací účinky. Také tinktura z kořene vlaštovičníku posiluje břišní lymfatický systém, čímž rovněž odvádí přebytečnou vodu z tkání. Skvěle zabírá též janovec.

Obdobně působí i citrusy – obsahují přírodní flavonoidy, které  najdeme také v pohance a různých žlutě kvetoucích léčivkách, jako jsou měsíček nebo třezalka a dokonce i obyčejná pampeliška.

Jídlo umí také léčit

Zmíněnou pampelišku lze použít nejen ve formě čaje, ale i k přímé konzumací listů. Podobně využijete také černý rybíz, černý bez a brusinku. K přírodním prostředkům, které podpoří odvádění vody z prosáklých tkání dolních končetin, dále patří březové listí, přeslička a pýr.

oteklýma nohama lze „bojovat“ i tím, co jíme. Citrusy už jsme zmínili, ale dobře poslouží rovněž meloun, okurka, nať libečku a dále kořenová zelenina – celer, pastinák a zejména  petržel. Z ní ke zmírnění otoků využijeme i odvar z natě.