5 nejčastějších mýtů o hemoroidech

Potížemi s hemoroidy má 40 % české populace. Většina lidí to považuje za choulostivé téma a neumí si představit, že by se s ním svěřili svému lékaři. S prvním krokem léčby pacienti otálejí v průměru téměř rok a půl. Důvodem může být velké množství mýtů, které kolem hemoroidů kolují. Přečtěte si, jakých je pět nejčastějších.

První pochybení nastává často hned v názvosloví. Lidé často uvádí, že „mají hemoroidy“ v domnění, že se jedná o název onemocnění. Hemoroidy jsou ale žilní pleteně, jejichž úkolem je uzavírat konečník a zabránit nechtěnému odcházení stolice, které má ve svém těle každý. Ve chvíli, kdy se dostaví projevy jako svědění konečníku, pálení, bolest a diskomfort, znamená to, že pleteně zbytněly a trpíte hemoroidálním onemocněním.

Mýtus: Potíže s hemoroidy nelze zdědit
Hemoroidální onemocnění by si asi málokdo spojil s dědičným sklonem ke slabosti žilních stěn. Ta se může projevit rozšířenými hemoroidálními (žilními) pleteněmi, které zbytněly například kvůli sedavému zaměstnání, nedostatku pohybu a jídelníčku bez vlákniny, který často vede k zácpě. U někoho se slabost stěn projeví oteklýma nohama, křečemi, drobnými metličkami a křečovými žilami. A v některých rodinách mají její členové problémy s obojím, s hemoroidálními pleteněmi i s žilami na nohách končetin. Podle průzkumu z roku 2018 mají onemocnění v rodině dvě třetiny pacientů.

Mýtus: Příčinou krvácení z konečníku jsou pouze hemoroidy
Krvácení z konečníku může způsobovat velká škála onemocnění včetně hemoroidálního. O které se jedná, pozná lékař podle toho, jestli je krev jasně červená nebo tmavá, jestli je v míse nebo na toaletním papíře, jestli se jedná o krevní sraženiny nebo je krev se stolicí smíchaná. K určení příčiny krvácení z konečníku je důležité posouzení i případných doprovodných příznaků, jako bolest, průjem nebo zácpa. Kromě potíží s hemoroidy, pro které je typická jasně červená krev na toaletním papíře po vyprazdňování, tak může krvácení být příznakem například ulcerózní kolitidy, nádoru v tlustém střevě, zánětu řitního kanálu nebo řitní trhliny. Pro správnou diagnózu onemocnění je třeba navštívit lékaře, který rovnou doporučí i léčbu a prevenci.

Mýtus: Vyšetření konečníku je bolestivé
Vyšetření konečníku probíhá u proktologa, který se právě onemocněními konečníku a tlustého střeva zabývá. Samotné vyšetření vyžaduje citlivý přístup lékaře, který pacienta vždy informuje o každém kroku, který bude následovat. Začíná rozhovorem, ve kterém by měl pacient sdělit všechny příznaky a potíže, které ho trápí. Poté proktolog vyšetří poklepem a pohmatem břicho. Následuje vyšetření konečníku v kleče, případně na boku. Vyšetření je sice nepříjemné, ale není bolestivé.

Mýtus: Cyklistika způsobuje hemoroidální onemocnění
Pokud patříte mezi ty, kteří tráví celý den sezením a jediný sport je pro vás cyklistika, svému konečníku příliš neprospíváte. Neustálý tlak při sezení ani případné otřesy při jízdě nejsou dobré. Není třeba se své oblíbené zábavy hned vzdávat, určitě je ale vhodné stálé sezení na židli nebo v sedle kompenzovat i jiným pohybem. Například procházkami, výlety do přírody a dalšími sportovními aktivitami, při kterých nesedíte. Je důležité myslet také na to, že na vznik hemoroidálního onemocnění má vliv více rizikových faktorů. Kromě dostatku pohybu je potřeba připojit také na zdravou stravu s dostatkem vlákniny a tekutin, aby nedocházelo k zácpě ani k průjmu.

Mýtus: Na potíže s hemoroidy pomůžou jen masti a čípky
Masti a čípky z lékárny uleví od akutních potíží a příznaků, které pacientovi způsobují diskomfort. Pro léčbu příčiny onemocnění je ale potřeba navštívit lékaře, který může předepsat léky na zpevnění žilní stěny (venofarmaka). Hemoroidy jsou totiž žilní pleteně, které jsou stále pod tlakem, proto má jejich zpevnění pozitivní efekt. Zároveň lékař doporučí preventivní opatření, aby se potíže s hemoroidy neobjevovaly opakovaně.

 

5 nejčastějších mýtů o hemoroidech

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI