5 věcí, které komplikují vyprazdňování

Každý člověk jistě zná pocity spojené se zácpou nebo průjmem. Když se pravidelně opakují, mohou vyústit i v hemoroidální onemocnění. To vzniká ve chvíli, kdy hemoroidy, které uzavírají konečník a brání úniku stolice, zbytní a začnou dělat potíže. Typickými projevy jsou pálení, řezání, svědění i tlak a otok konečníku.

Nejdete, když se vám „chce“
Když musíte na toaletu, jděte. Jedná se o jednoduché pravidlo, přesto ho mnoho lidí nebere v potaz. Pokud návštěvu odložíte, může vám stolice ztuhnout ve střevě, což následně ztěžuje její průchod. Při vyprazdňování budete tlačit zevnitř na hemoroidální pleteně, což by mohlo vést ke vzniku a rozvoji hemoroidálního onemocnění.

Na toaletu chodíte s mobilem
Obdobné potíže riskujete, pokud pravidelně odcházíte na toaletu s mobilem či knížkou v ruce. Obojí vás nutí trávit na míse více času, než je třeba. Ve chvíli, kdy sedíte na toaletě, je řitní kanál otevřený, hemoroidální pleteně jsou naplněné a tlačením se tlak krve zvyšuje. Časem pleteně zbytní a začnou činit obtíže. Zmírnit je můžete pomocí masti z lékárny, která vytváří na pokožce ochrannou vrstvu, podporuje hojení prasklinek a pečuje o zanícenou a svědivou pokožku.

Moc se nehýbete
Lidské tělo není uzpůsobené na celodenní sezení. Každodenní lehký pohyb pomáhá předcházet mnoha problémům s páteří i s trávením, a také vzniku hemoroidálního onemocnění. Když se budete hýbat vy, hýbe se i vaše střevo, a tím pádem budete řádně vypuzovat stolici. Chůze, běh, jízda na kole, jóga, cvičení podle videí na YouTube – vyberte si podle sebe, ale žijte aktivně.  

Neřešíte jídelníček
Toužíte-li po zdravém těle, je třeba přemýšlet o tom, co mu dáváte. Špatný životní styl je důvodem mnoha zdravotních neduhů, včetně problémů s vyprazdňováním.  Z preventivních důvodů je důležité jíst stravu s vysokým obsahem vlákniny a dbát na dostatečný pitný režim. Vláknina má příznivé účinky na zažívání a udržuje tlusté střevo v dobrém stavu. Slouží také jako ochrana proti hemoroidálnímu onemocnění i výchlipkám (výhřez střevní sliznice). Trávení a vyprazdňování naopak nepomáhá příliš pikantní dráždivá koření, alkohol a nadbytek kávy.

Odkládáte návštěvu lékaře
Větu „mám potíže s hemoroidy“ neuslyšíte vyřčenou nahlas příliš často. Přitom jde o civilizační problém, se kterým se za život setká polovina Čechů. S rostoucím věkem se vyskytuje častěji. Jestli máte návštěvu toalety pravidelně spojenou s negativními pocity, které se stupňují, svěřte se odborníkovi, který vás vyšetří a případně předepíše venofarmaka – léky na posílení žilní stěny. Zeptat se můžete i v naší online poradně.

 

5 věcí, které komplikují vyprazdňování

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI