Antikoncepce a žilní onemocnění? Občas smrtelná kombinace

Hormonální antikoncepce je považována za něco málem tak běžného, jako vzduch – jakoby byla pro každého. Podle statistiky ji bere téměř 50 % žen v ČR v plodném věku, a ve věkové skupině 15–20 let je to skoro 80 %.

Přitom mnoho z nich má dědičnou zátěž – především pokud se v rodině vyskytují sklony k žilní trombóze a tvorbě krevních sraženin, jako je třeba leidenská mutace. Jenže – kolik lidí to o sobě ví?

Máte zdravé žíly?

Většina lidí tak podrobný přehled o svém zdravotním stavu nemá. Přitom úplně nejzákladnějším varovným signálem by měla být pro každou ženu, uvažující o antikoncepci, přítomnost žilního a cévního onemocnění v rodinné historii. Ale opatrnosti nezbývá u nikoho a podrobné vyšetření na sklon k ucpávání cév by mělo být samozřejmostí pro každou.

Hormonální pilulky samy o sobě onemocnění nezpůsobí, ale dokážou v souvislosti s jinými okolnostmi vyvolat, nebo zhoršit dosud skryté problémy. U člověka, který má sklon k tvorbě krevních sraženin, se riziko  dramaticky zvýší dlouhým sezením, například při dálkových cestách či letech. Někdy k rozvinutí symptomů stačí už nervové a fyzické vypětí, třeba ve zkouškovém období.

Komu hrozí embolie?

Kvůli nebezpečí plicní embolie se hormonální pilulky vždy vysazují minimálně dva týdny před každou operací. Z obdobných příčin se má hormonální antikoncepce preventivně vysadit i v případě, že vás nemoc či úraz připoutá dlouhodobě na lůžko.  Jenže ne všechny operace jsou plánované. Stačí pak nečekaný úraz třeba na letním výletě, nebo akutní slepé střevo a v rozrušení si nikdo ani nevzpomene na něco tak samozřejmého, jako je užívání antikoncepce.

Pak může i u velice mladých dívek dojít k mrtvici, žilní trombóze, plicní embolii, srdečnímu infarktu a mozkové žilní trombóze – včetně následného ochrnutí. Riziko mrtvice zvyšují genetické dispozice spolu s kouřením, vysokým krevním tlakem, cukrovkou, obezitou, migrénami a vysokou hladinou cholesterolu. Nebezpečí představují také určité typy poruchy krevní srážlivosti a onemocnění jater.

Pro které ženy tedy hormonální antikoncepce není vhodná?

  • se sklonem k tvorbě krevních sraženin
  • které již prodělaly trombózu nebo tromboembolii
  • po mozkové příhodě
  • s nemocemi jater
  • s určitými typy poruch srážlivosti krve

Vysoké riziko prokázal i nedávný preventivní projekt jedné ze zdravotních pojišťoven. Genetickým vyšetřením prošlo 500 dívek ve věku od 11 do 26 let. U 9 % dívek skutečně bylo prokázáno zvýšené riziko rozvoje závažné a život ohrožující komplikace v případě užívání hormonální antikoncepce – rozvoj tromboembolické nemoci (TEN). 

Žilní onemocnění? S antikoncepcí opatrně!

Podle doporučených kritérií České hematologické společnosti by přitom jen na základě osobní anamnézy žádná z těchto dívek vyšetřena nebyla a jen pouhým 35 % z nich by toto vyšetření mělo být indikováno na základě rodinné anamnézy. Přitom více než polovina dívek, které by se za normálních okolností k testům nedostaly, užívá hormonální antikoncepci, 11 % z nich má nadváhu, nebo obezitu a 20 % z nich kouří.

 

 

NEWSLETTER
PARTNEŘI