Barevné punčochy proti zimě a pro zdraví

Už naše babičky říkávaly: „Parádo, trp!“ A dodnes se tvrdí, že co je právě nejvíc v módě, to je nepříjemné a dokonce často nezdravé. Naštěstí je tu jedna výjimka: punčochy a punčocháče.

Samozřejmě ne každé, ale ty, které mají kompresivní funkci a prokazatelně zlepšují stav křečových žil, zmenšují otoky a snižují bolest dolních končetin. A kde zůstala otázka módy? Právě teď se nosí silnější barevné punčochové zboží – a dnešní stahovací výrobky jsou hezké, barevné a slušivé. Přesně takové, jak móda žádá od těch nejelegantnějších současných výrobků. Jsou jen silnější a pevnější, aby mohly působit na žíly přesně definovaným tlakem, ale to oko rozhodně nepozná.Teď v předjaří je na ně ta pravá doba - na kozačky je už moc teplo, na lodičky ještě zima, a navíc svými veslými barvami vítaně zlepšují náladu.

Od prevence varixů k léčbě lymfedému

Vybírat můžete v lékárnách nebo v prodejnách zdravotnických potřeb, a můžete si být jisti, že opravdu jde o kousky, které vám budou ostatní závidět. Vás k tomu může hřát i pomyšlení, že jste navíc udělali něco pro své zdraví.  Ty „svoje“ si vyberou všichni – od těch, kteří problémům s křečovými žilami chtějí předejít, přes ty, kdo už je mají, až po pacienty s lymfedémem, kdy správná a vhodná kompresivní terapie dokáže zabránit v postupu otoků (případně je redukovat) vzniklých následkem poruchy odtoku lymfy.

Kompresivní punčochy zůstávají i v dnešní době základním způsobem léčby křečových žil, další metody včetně léků jsou vlastně jen doplňkové. Výhoda proti obinadlům spočívá v jednoduchém použití a přesném účinku.

Při správném nošení zabraňují rozvoji nových varixů a působí jako prevence vzniku hluboké žilní trombózy. Stlačují totiž žíly, což zlepšuje průtok krve, lepší výživu tkání a tím i lepší cirkulaci lymfy.

Podle čeho vybrat stahovací punčochy?

Dívejte se po výrobcích s podílem mikrovlákna nebo bavlny, takže jsou tak velmi příjemné na nošení. Ty nejkvalitnější mají unikátní technologické vlastnosti:  antibakteriální a protiplísňovou úpravu (MICRO PROTECTION), úpravu zajišťující odvod vlhkosti a potu (HIGH IQ) nebo kombinaci aloe vera a stříbro.

Kromě barvy, případně vzoru, bude pro výběr rozhodující právě požadovaná úroveň tlaku. Podle tohoto hlediska se rozlišují kompresivní třídy. Ty jsou čtyři: A – podpůrná, I., II., III. a IV.. Volit můžete mezi lýtkovými, polostehenními, stehenními a punčochovými kalhotami. Ke kolenům se doporučují ve většině případů, jestliže máte varixy a otoky, pak jsou vhodné punčochy vysoké. Až 90 % punčoch je ve II. třídě komprese, jsou tedy volně prodejné. Tento výrobek vám ale může předepsat i lékař a máte nárok na 1 pár každého půl roku (proplatí vám je zdravotní pojišťovna).

Dalším kritériem je samozřejmě vaše správná velikost.

Dobré rady, na které se zapomíná

Ideálně by vám volbu kompresivních punčoch doporučit lékař- žilní specialista, zejména pokud už nějakým žilním onemocněním trpíte nebo ho máte v rodině. Poradí vám ale i v lékárně nebo zdravotnických potřebách.

Pak jsou tu ale rady, na které i odborníci rádi zapomínají:

  • Pořiďte si rozhodně minimálně dva páry, abyste je mohli střídat.
  • Pro zachování pružnosti kompresivní punčochové zboží neperte v automatické pračce, ale v ruce v teplé vodě s jemným pracím prostředkem. Rozhodně je nedávejte do sušičky a nechte je jen volně uschnout.
  • Po třech až čtyřech měsících však většina punčoch ztratí tak jako tak svou pružnost a účinnost. Proto je po tomto čase vhodné je vyměnit za nové.
  • Kompresivní punčochy se hodí na všechny příležitosti, dokonce i na sport. Tam dokonce pomáhají zvýšit výkonnost. A nosit je mohou dokonce i muži!

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI