Běhání a křečové žíly: Na co si dát pozor

Běhání se v poslední době věnuje stále více lidí. A spolu s rozšířeností onemocnění křečovými žilami (ve věku kolem čtyřiceti let je to už téměř každý druhý) si také stále více lidí klade otázky, zda si během křečové žíly nezhorší, případně zda je dokonce nemůže způsobit.

Dost dlouho patřilo kondiční běhání mezi sporty, které odborníci při křečových žilách nedoporučovali, ale ani vyloženě nezatracovali. Dnešní vědecké poznání potvrzuje, že křečové žíly ani metličky si „vyběhat“ nemůžete. Je ale pravda, že si můžete při běhu začít více všímat příznaků, které signalizují chronické žilní onemocnění. Jsou to otoky, brnění nebo svědění, pocity těžkých nohou atd.

Vsaďte na pumpu

A co když už křečové žíly máte? Pravidelný běh nijak neškodí, naopak prospívá, tak jako každý pravidelný pohyb s výjimkou silových sportů a těch aktivit, která nadměrně zatěžují dolní končetiny. Právě při pohybu se totiž zapojuje svalově žilní pumpa, která napomáhá dobré práci žilního systému v nohách..

Krev v tepnách totiž proudí díky práci srdce, zatímco žilní systém je závislý na lýtkových a stehenních svalech, které pracují při fyzické aktivitě, zejména při chůzi a běhu. Chlopně v žilách zabraňují zpětnému proudění a tomu, aby krev zůstávala v dolních končetinách. Pokud ale dojde k rozšíření žil, tato „pumpa“ přestává fungovat a začne docházet ke zpětnému toku krve. Ta se pak hromadí v nohách, rozšiřuje stěny žil a přispívá k možnosti, že zde vznikne zánět.

Pro běžce s křečovými žílami platí běžná doporučení– základem je kvalitní obuv s odpružením a vhodnější je běh na měkčích površích zmírňujících otřesy (tráva, lesní cesty, atletická dráha).

Pořiďte si stahovací punčochy

Pokud jste však dosud používali pouze sportovní kompresi, je nejvyšší čas ji vyměnit za zdravotní. Stahovací kompresivní punčochy nebo podkolenky výrazně snižují zvýšený tlak v žilách tím, že působí jako konstantní protitlak.

Až 90 % kompresních punčochových výrobků spadá do II. třídy elastické komprese, které jsou rovněž volně prodejné bez předpisu. Předepsat je může i praktický lékař, přes pojišťovnu máte nárok na jeden pár punčoch každý půlrok.

Punčochy a jejich správné nošení zajišťuje až 60-70% celkové péče, takže v léčbě žilních onemocnění plní hlavní úlohu, kterou doplní vhodná medikace pomocí léků, zvaných venofarmaka.

Každý pohyb prospívá

U léků k posílení žil se však nespoléhejte na volně prodejné přípravky, určitě si je nechte předepsat o lékaře kvůli správnému účinku. Při zánětu žil lékaře, který určí stadium postižení, následnou formu léčby i to, jak velké dávky sportu jsou pro pacienta vhodné.

Problematika křečových žil není pro nová ani pro trenéry. Umějí totiž běžce „srovnat“, aby se předešlo možným běžeckým zraněním i vzniku či zhoršení zdravotních problémů.

Pravděpodobnost vzniku chronických žilních onemocnění zvyšuje kromě pohlaví (ženy mají trojnásobné riziko) také dědičnost, životní styl spojený s nadváhou, dlouhodobým stáním či sezením, užívání hormonální antikoncepce nebo počet těhotenství, které znamenají větší zátěž pro žilní systém. Za vznikem křečových žil pak stojí skrytý zánět žilní stěny. Pohyb, který podporuje správné fungování žil, je proto důležitou součástí prevence a zhoršování nemoci.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI