Bércové vředy: Jak je úspěšně léčit

Odborníci tvrdí, že každý uzavřený bércový vřed je velkým úspěchem. Proč se ale někomu zahojí a jiný se s nimi trápí dlouhou dobu a nevyléčí se vlastně nikdy?

Bércový vřed je lokalizovaným ústupem kožní a podkožní tkáně o různé velikosti. Někdy se jedná také o  ztrátu i jiných hlouběji uložených tkání.

Bércový vřed mají i mladí

Ke správné léčbě je nutné správně stanovit příčiny, proč bércový vřed nebo vředy vznikly. Mohou být velmi překvapivé. Jednou z nich je například stálé dráždění určitého místa.

Vřed se tak objevil u statného muže po třicítce - motorkáře  - právě od chráničů holení.

Tím se zároveň vyvrací omyl, že jde o nemoc starých lidí. Vřed se může objevit taky na místě, kde jste si rozškrabali štípanec od hmyzu. Mohou za ně někdy i úrazy, teplo či naopak chlad.

Hlavním důvodem jsou nemocné žíly

Objevují se i jako důsledek jiných nemocí, od onemocnění krve, autoimunitních, neurologických, lymfatických a dalších až po nádory. Z metabolických chorob k nim vede  především cukrovka. Velmi často jde o kombinaci několika faktorů, příčina je ale obvykle tepenná. Ovšem u většiny nemocných se jedná o důsledek onemocnění žil.

Chronické žilní onemocnění je dědičné především v ženské linii, ale nevyhýbá se ani mužům. Příčinou vzniku bércových vředů je u téměř 85 procent pacientů. I proto se dá zjednodušeně říct, že k nim mohou vést křečové žíly.

Od křečových žil k vředu

Pokud vřed vznikl z křečových žil, je nutné užívat venofarmaka (léky na žíly) a musíte nosit správnou bandáž z vhodných obinadel nebo kompresivní punčochy. V tomto případě pouze  "čtverečky" a jiná vlhká krytí nepomohou.

Při tepenném původu je nutné udržovat končetinu v teple a nechat si tepny vyšetřit, případně podle rozhodnutí lékaře  užívat medikamenty na zlepšení průtoku krve.

Pokud je příčinou cukrovka, je nutné dodržovat dietu a nosit odlehčenou obuv.

Pokud vznikl vřed po úrazu, je třeba vyhýbat se poranění..

Jak je správně léčit

Terapie bércového vředu spočívá jak v péči přímo o poškozené místo, a to nejlépe prostředky vlhkého hojení, tak především v léčbě samotných příčin. K dispozici je široká škála opatření od konzervativních, jako jsou elastické bandáže či léky posilující žilní systém,  až po chirurgické zákroky na žilním řečišti.

Pokud se vřed dlouhodobě nehojí, lékař udělá tzv. probatorní excizi – vezme z rány vzorek tkáně, pošle na rozbor a podle toho rozhodne o dalším postupu.

Důležitá je i spolupráce pacienta v podobě režimových opatření – snížení hmotnosti, vyvarování se dlouhého stání, aktivace svalů dolních končetin.

Jako podpůrné metody v hojení bércových vředů lze využít magnetoterapii (pravidelně a dlouhodobě), biolampu, lymfodrenáž, biostimulační laser, terapii kyslíkem a hyperbarickou komoru.

 

NEWSLETTER
PARTNEŘI