Bércový vřed: Dá se ho vůbec zbavit?

Nejdřív řekněme: Dá! Ovšem při správném postupu. Přesto má bércový vřed má vcelku právem pověst obtížně řešitelného problému.

Zvlášť ti, kdo se s bércovým vředem setkali například v rodině a vědí, kolik času jeho léčba spolykala a často jak s nepřesvědčivými výsledky, se tohoto onemocnění velmi bojí. Často odůvodněně – dispozice ke vzniku bércových vředů bývají dědičné. Dnes už je situace díky novým metodám léčby jiná. 

Ovšem zejména v případě "rodinné zátěže" je dobré jít problému naproti a důsledně se vyhýbat pokud možno jakýmkoliv rizikovým faktorům vzniku bércového vředu. K nim patří hormonální antikoncepce, nadváha, obezita, kouření a dlouhodobé stání a sezení. Dále je třeba se záměrně vyhýbat účinkům tepla, pobytu při opalování na slunci či v sauně. Riziková jsou bohužel i opakovaná těhotenství. Naopak pozitivně působí správný pohyb bez nadměrného zatěžování nohou.

Nejdřív zjistit příčinu

Tyto okolnosti způsobuje městnání krve v dolních končetinách, což může u takto disponovaných jedinců vést k zánětům žil, zejména hlubokých (fleborombóze). Časem tak vznikne chronické žilní onemocnění.  

Právě tato žilní nedostatečnost je nejčastější příčinou bércových vředů. Žilní původ onemocnění znamená, že základem problému je špatný odtok krve žilami.

Právě správné určení příčiny nemoci je nutným východiskem pro úspěšnou léčbu. Někdy se ukáže, že původ je v křečových žilách: při jejich chirurgickém odstranění zanikne i příčina bércového vředu, a dá se pak dokonce předpokládat, že se jeho vznik už nebude opakovat.

Venofarmaka, komprese i místní léčba

Obvykle však toto radikální, ale účinné řešení možné není - například, když jsou žilní chlopně hodně poškozené například po opakovaných flebotrombózách.

Tehdy se musíme spoléhat na léčbu symptomů. Konzervativní terapie zahrnuje užívání léků (venofarmak), které pozitivně ovlivňují stav žilního systému, zevní kompresi pomocí stahovadel a stahovacích zdravotních punčoch. Nezastupitelné místo zde však má správné lokální ošetřování bércového vředu. Od té doby, co se běžně používají zdravotnické prostředky pro mokré hojení, bývá řešení bércových vředů nepoměrně úspěšnější, než tomu bývalo dříve.

Správné ošetření – základ úspěchu

Dbejte, aby použité množství masti v okolí bércového vředu bylo přiměřené. Pokud je ho příliš, dráždí kůži v okolí rány a způsobuje další komplikace.

Nebojte se použít dostatečné množství primárního i  sekundárního krytí (hydrofilních a kompresivních obvazů). Tak zabráníte, aby se při jejich snímání strhly a poškodily nově se tvořící buňky, což by způsobilo krvácení a zpomalilo hojení.

Bát se nemusíte ani kontaktu s vodou, právě naopak. Správně se má bércový vřed i jeho okolí omývat, aby se odstranil sekret, povlaky a zbytky mastí.

Nezapomeňte, že pro každou ze tří fází hojení bércového vředu se používá jiný druh obvazu mokrého krytí. V první fázi (čisticí) jde o materiály, které z rány odstraňují nečistoty, tedy hlavně odumřelou tkáň. Odvádějí z povrchu rány rovněž nadbytečný sekret s choroboplodnými zárodky.

Ve druhé fázi musí vlhké krytí podporovat obvaz tvorbu nové tkáně tím, že vyrovnává potřebnou vlhkost v ráně a chrání ji před vysycháním. Ve třetí fázi se používá materiál, který urychluje dělení buněk tím, že udržuje prostředí rány vlhké a zabraňuje předčasnému vytvoření strupu.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI