Bolest při křečových žilách. Dá se jí zbavit?

Křečové žíly svůj název nemají nadarmo: způsobují často křeče. Jejich předchůdci bývá pocit „těžkých nohou“, mravenčení, otoky nebo zvýšená svalová únava nebo bolesti. Co se proti nim dá dělat?

Jako prevenci lze doporučit užívání rutinu, který posiluje cévní stěnu. Také si dávejte nohy nahoru, aby krev mohla dobře odtéci, kdykoli je to možné, a hlavně noste stahovací punčochy.  Minimálně ty podpůrné, ale samosebou jsou lepší léčebné aspoň II. kompresní třídy, na které významně přispívají i pojišťovny. Rozhodně se vyhněte nošení ponožek s tenkým a úzkým lemem, které nohu zaškrtí. Lem ponožek by měl být alespoň čtyři centimetry široký. Stejně tak by vás nemělo oblečení tísnit ani v tříslech nebo v pase.

Při křečových žilách pomohou i cviky

Proti bolesti, způsobené křečovými žilami, můžete vyzkoušet akupresuru: tiskněte bod uprostřed mezi nosem a horním rtem, křeč by měla pominout. Pomoci by mělo také masírování postižené části v lýtku, stehně nebo chodidle.

Osvědčené jsou speciální cviky, které zaplaší tíhu a nepříjemné pocity v nohách.

  • Postavte se zády ke zdi, chodidla asi dvacet centimetrů od stěny. Posaďte se na „imaginární stoličku“, chodidla držte na zemi a vydržte tak 15 až 30 sekund. Pak se postavte a dejte si třicetivteřinovou pauzu. Opakujte třikrát. Kolena neohýbejte ve větším úhlu než pravém.
  • Sedněte na židli tak, abyste před sebou měli volný prostor. Zvedněte nohy mírně od země a provádějte pohyby, jako při jízdě na kole. Asi deset vteřin „šlapejte“ dopředu, pak si chvíli odpočiňte a dalších deset sekund „šlapejte“ pozpátku.

V případě křečí ohýbejte razantně chodidlo prsty k sobě a současně vystrčte patu od těla.

Při bolesti křečových žil pomáhají léky

Sáhnout lze i po osvědčených lécích, jaké se užívají i proti jiným bolestem. Některé mají zároveň protizánětlivý účinek, což je při křečových žilách rovněž prospěšné. Pokud pocit přetrvává, měli byste zpozornět a rozhodně navštívit žilního odborníka. Hrozí totiž hluboký žilní zánět nebo trombóza.

Z lokálně působících přípravků lze k úlevě doporučit masti, krémy, emulze a gely, které se dají koupit v lékárně. Nohám udělá dobře, když na ně po koupeli naneste fytoemulzi z kaštanu koňského a roztíráte ji dlouhými tahy od prstů ke kotníkům.

Kaštan koňský je osvědčené venotonikum s protizánětlivými vlastnostmi a se schopností působit proti volným radikálům. Také výtažek z kokoříku mnohokvětého posiluje žilní stěny, extrakt z cypřišových šišek zase obnovuje odolnost a elasticitu cév. Výtažek z arniky obsahuje důležité flavonoidy.

Bolest u křečových žil zmírní i masáž

Pokožku jemně masírujte krouživými pohyby, postupujte od chodidel směrem ke kolenům. Střídejte pravou a levou nohu. Po šetrné masáži odpočívejte s nohama ve vyvýšené poloze. Kotníky by měly být nejméně o deset centimetrů výš než kyčle.  Úleva by měla nastat už za několik málo minut.

Primární křečové žíly vznikají na podkladě dědičné ztráty elasticity žilních stěn. Ne každý musí tuto predispozici zdědit, ale pokud ano, tak se vzniku křečových žil zabránit nedá. Co ale můžeme ovlivnit, je další průběh onemocnění. Proto je důležitá zdravá životospráva s dostatkem pohybu a především správná léčba speciálními léky - venofarmaky, kterou může doporučit jedině lékař.

 

 

 

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI