Bolesti břicha mohou způsobovat nemocné žíly

Úporné bolesti břicha si možná do souvislosti s postižením žilního systému hned nedáte. Přesto to tak může být! Proto při častých potížích, které se zhoršují při menstruaci a těhotenství, myslete i na návštěvu žilní poradny.

Problém se nazývá pánevní kongesce a jedná se o jednu z forem chronické žilní nedostatečnosti. Trpí jím výhradně ženy. Jde o relativně nový pojem, popsán byl až v polovině 20. století, ale existoval vždycky a dokázal pořádně potrápit.

V hlavní roli žilní nedostatečnost

Svůj původ má v anatomickém uspořádání, kdy je krev špatně a nedostatečně odváděna z oblasti vaječníků, nebo i šířeji celé pánve. Tam, kde zůstává a městná se, se žilní stěny roztahují a ztrácejí svou funkci. Vznikají tak křečové žíly nejen v typické oblasti svého vzniku, tedy na dolních končetinách, ale také ve vulvě, na perineu (hrázi) a hýždích. Tam většinou zůstávají „pro oko“ neviditelné a syndrom se hlásí pouze nepříjemnostmi.

K nim patří velké bolesti v pánevní oblasti, které se zhoršují při menstruaci či po sexu, a často je doprovázejí také potíže s močením. Bolest bývá buď chronická, nebo se cyklicky opakuje. Podle všeho zde hrají roli i hormonální vlivy. Podle některých údajů pánevní kongescí trpí až 40 % žen, obvykle ve věku 30–35 let. U hodně štíhlých mladých žen se potíže projevují již kolem 25 let.

Jak se dá poznat?

Bolesti se mohou objevovat již v dětství kolem 10–12 let věku s příchodem menstruace. Při pánevní kongesci jsou charakteristické bolesti při močení, při pohlavním styku, při ovulaci a menstruaci, pacientky mají časté nutkání na močení, dále se objevuje bolest zad, zejména na levé straně a bolest břicha a podbřišku a velká únava. Po těhotenství se bolesti zhoršují, ale po nástupu menopauzy často odezní.

Vzhledem k tomu, že jde dosud o málo popsaný problém, bývá těžké jej určit. Vodítkem je výskyt varixů. Diagnostika se opírá o popis příznaků od pacientky, na jehož základě ji lékař odešle na některé ze zobrazovacích vyšetření (sono, CT či MR), které dokáží odhalit cévní, zejména žilní abnormality v oblasti pánve a břicha.

Pomáhají léky na žíly

Úlevu často přinese už vyšetření a správná diagnóza, která pacientku zbaví obav a strachu. Dále se problém zčásti vyřeší nošením stahovacích kalhotek.

Rychlou úlevu přináší často pouhé sezení i ležení se zvednutýma nohama. Pomáhají rovněž lymfodrenáže – nejlepší jsou ruční, nikoliv strojové.

Léčebný efekt mají různá farmaka. Nejúčinnější konzervativní terapií je perorální podávání flavonoidů diosminu a hesperidinu. Venotonika – například osvědčený Detralex neboli Daflon – podporují přirozené fungování žilních stěn, a pomáhají tak problém odstranit. U nejtěžších případů, kdy nepomáhá konzervativní přístup, mohou odborníci sáhnout i po operačním řešení.

NEWSLETTER
PARTNEŘI