Češi zanedbávají svoje žíly. Děláte to také?

Nedávný odborný průzkum zjistil, že pacienti s žilními onemocněními na sebe příliš nedbají. Mezi tím, kdy se u nich objeví první příznaky, a návštěvou lékaře, kdy dojde k zahájení léčby, často uplyne až deset let! Nepatříte náhodou mezi ně?

U pacientů, u kterých se první symptomy onemocnění žil objevily ve věku mezi patnácti a dvaceti lety, byla prodleva zjištěna dokonce u 70 procent z nich. Je to tím, že zejména mladí lidé svým potížím nevěnují pozornost nebo je bagatelizují. Stále totiž panuje rozšířený názor, že žilní nemoci jsou výsadou starších jedinců a v nižších věkových kategoriích se nevyskytují. Přitom opak je pravdou, myslete na to!.

Geny nejsou jediný viník

První projevy žilní nedostatečnosti bývají zaznamenány už v rané dospělosti, u osob starších 30 let se objevuje až u 90 % lidí – a skutečně postihují převážnou část populace západní civilizace.

Chronické žilní onemocnění vzniká na podkladě dědičnosti v souvislosti s vlivem nezdravého životního stylu, jako je nadváha, kouření, sedavý způsob života nebo naopak nadměrné zatěžování včetně dlouhého stání. Negativní vliv má i vysoký tlak a cukrovka. Tím vším se na svém zdraví prohřešují i nižší ročníky.

Onemocnění dále postupuje v návaznosti na genetickou dispozici jedince – a také na pohlaví. U žen jsou třikrát častější než u mužů, zde hraje vliv také užívání hormonální antikoncepce nebo těhotenství a jejich počet.

Nečekejte, až vám bude hůř

Při jakých příznacích je tedy třeba zpozornět? Patří k nim večerní únava, mravenčení nebo brnění, častěji do nohou dostáváte křeče. Už v této fázi byste se měli poradit s lékařem.

Správně diagnostikované žilní onemocnění a správná a včas nasazená léčba totiž dokáže oddálit postup nemoci. Výsledky mnoha zkoumání také naznačují, že u třetiny až poloviny pacientů s žilním onemocněním se postup choroby objeví až po 10 letech od prvních potíží – a celých těch 10 let už mohl být pacient léčen.  V první fázi má žilní nedostatečnost spíše kosmetický dopad. Postupně se přidávají zdravotní problémy v podobě otoků, bolesti i změny pigmentace.

Používejte stahovací pomůcky

Příčinou je zhoršený odtok krve z končetin, který je způsoben ochabnutím žilní stěny, rozšířením žil a poškozením jejích chlopní. Otoky nohou časem oslabují ochrannou funkci kůže a narušují její integritu, takže může dokonce vzniknout bércový vřed, který postupuje až do hloubky ke kosti. 

K základním pilířům, které mohou oddálit progresi onemocnění, patří kompresní terapie. Používání stahovacích pomůcek se však lidé často vyhýbají, a to zejména v létě, kdy je však paradoxně kvůli vyšším teplotám potřebují o to více.

Nebojte se lékaře

Dále se jedná o vhodně zvolenou venofarmakologickou léčbu. Oba druhy léčby však může správě indikovat pouze lékař – jen k němu člověk musí dojít a pravdivě mu popsat svoje potíže. Pokud tak neučiníte, lékař vás může jen těžko poslat na další nutná specializovaná vyšetření, jako je sonografie (ultrazvuk), která žilní onemocnění diagnostikují už v raných stádiích.

Nezanedbávejte svoje žíly ani v každodenním životě. Stejně jako i u jiných civilizačních chorob by se pacienti s chronickým žilním onemocněním měli vyvarovat rizikových faktorů podobě kouření, nadváhy a nedostatku pohybu.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI