Co hrozí při neléčení křečových žil: Nenechte to dojít daleko

Pár modrých pavučinek nebo metliček jistě není nic hrozného.  Stačí si ale počkat - a z estetické drobnosti může vzniknout vážný problém. Nečekejte na to a potíže řešte, dokud jsou malé. Později vás budou stát víc času, sil i peněz při pracovní neschopnosti.

Některým pacientům aspoň zpočátku křečové žíly obtíže nepůsobí. Většinou však přinášejí napětí v lýtkách, svědění, otékání, pocit těžkých nohou a výraznou únavnost včetně bolesti. Příznaky se mohou projevovat postupně, každý zvlášť i všechny najednou.

Z „drobnosti“ chronická nemoc na celý život

Choroby žil dolních končetin jsou chronické. Samy od sebe se nevyléčí a mohou při zanedbání péče skončit velmi vážnými zdravotní problémy. Mohou postupně vést k poruše krevního zásobení dolních končetin. Chlopně, které ztratily svoji správnou funkci, propouštějí část krve zpět

Při neléčené chronické žilní nedostatečnosti se zpomaluje průtok krve v žilách dolních končetin. Následkem je nedostatečný přísun kyslíku a zpomalené vstřebávání vody. Tekutina z krve v přeplněných žilách prostupuje do podkoží.  Kvůli těmto faktorům jsou tkáně nedostatečně vyživovány. 

To způsobuje nepříjemné komplikace, jako zánět, krvácení z křečových žil, případně i vznik obávaného bércového vředu. Nic příjemného nejsou ani ekzémy, které se často objevují v okolí rozšířených žil.

Zánět, trombóza, embolie?

Kromě otoků pak může dojít k zánětu žil, který se projevuje bolestivým zduřením a zarudnutí v průběhu žíly, často provázenými teplotami. Další nevítanou komplikací se může stát krvácení - povrchové žíly totiž občas prasknou. Krvácení sice vypadá hrozivě, ale nebývá nijak vážné. Přesto jde o varovný signál, který si žádá návštěvu lékaře.

Žíly se mohou zvětšovat i hluboko v končetině. Jestliže se v takto postižené žíle vytvoří sraženina, jedná se o hlubokou žilní trombózu. Jde o vážný stav, provázený náhlým otokem a bolestí, který vede k plicní embolii, a může skončit i smrtí.

Hrozí i vředy

Na kůži poblíž křečové žíly, zejména nad kotníkem, se mohou udělat také bolestivé vředy. Jejich bezprostřední příčinou bývá drobné poranění nebo infekce. Vznikají při působení přetlaku v žilách a způsobuje je dlouhodobé městnání tekutiny v postižené tkáni.

Žilní bércové vředy se projevují obtížně léčitelnými ranami s rozpadem a odumřením okrsků tkáně. Defekt kůže je obvykle ostře ohraničený a s rovnými okraji. Kůže nad postiženým místem bývá suchá a ztenčená. První známkou pokročilosti onemocnění bývá ztráta ochlupení a zejména tmavé zbarvení kůže nad kotníky. Pigmentové změny vznikají hromaděním barviva z rozpadlých červených krvinek v podkoží. Než vznikne otevřená rána, obyčejně se na místě vytvoří zarudlá skvrna. Nejčastějším místem vředu je oblast vnitřního kotníku, někdy dokonce postihuje celý obvod nohy.

Co zaručeně pomůže?

Už z pouhého výčtu možných komplikací žilních nemocí dolních končetin je zřejmé, že odborné léčby pomocí speciálních léků na žíly se neobejdete. Jako první pomoc je vhodné omezit během dne stání, co možná nejčastěji si dávat „nohy na stůl“ – položit je do zvýšené polohy - a pravidelně je protahovat. Zároveň se doporučují stahovací punčochy. Nejčastěji se používají klasické zdravotní elastické punčochy ve II. kompresní třídě. Pojišťovna hradí jeden pár na půl roku.

Vybírat můžete lýtkové (od prstů pod koleno, vhodné jako udržovací) nebo stehenní (od prstů po tříslo, nejlépe se samodržícím lemem, vhodné jako pooperační). Obojí mohou mít buď otevřenou, nebo uzavřenou špičku. Při vážnějších potížích jsou pak vhodné punčochové návleky od prstů do pasu.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI