Co uleví při hemoroidech? Zkuste bylinky

Hemoroidy, tedy žilní pleteně v okolí konečníku, má každý, ale jako o nemoci se o nich hovoří, teprve když začnou zlobit. K tomu dochází tehdy, když se v cévách začne městnat krev podobně jako při vzniku křečových žil.  

Pokud se ještě nejedná o akutní zánětlivý stav, lze hemoroidy léčit konzervativně, to znamená s použitím k tomu určených čípků a mastí, případně pomocí sedacích koupelí. Používání některých přípravků však může doporučit jen lékař po důkladném zvážení konkrétní situace. Jiné najdete mezi léčivými rostlinami.

Z lékárny nebo z přírody?

Uvedené obtíže s hemoroidy by vás měly přivést do ordinace v každém případě. Vyšetření se není nutno obávat, jsou šetrná a nebolestivá. Při zhoršení lze nasadit užívání speciálních léků ke zpevnění a posílení žilní stěny, tzv. venofarmak.

Venofarmaka je vhodné doplnit lokální léčbou čípky a mastmi (s aplikátorem) běžně dostupnými v lékárně nebo e-lékárně. Rektální čípky a masti zmírní příznaky a podpoří léčbu hemoroidálního onemocnění. Částečně také snižují riziko vzniku řitních trhlin, často způsobených důsledkem zácpy.

Některé z účinných látek, obsažených v těchto léčivech, se nacházejí v přirozené formě v mnoha bylinách a plodech. Mezi taková přírodní venotonika, jež obsahují bioflavonoidy, patří diosmin a hesperidin. Obě látky můžeme ve velké míře nalézt například v citrusovém ovoci.   

Proti bolesti a svědění

Venotonika mají opravdu široké využití, kromě léčby hemoroidů jsou známá pro své blahodárné účinky při terapii křečových žil, chronické žilní nedostatečnosti, bércových vředů a lymfedému. Zlepšují pružnost žil, ovlivňují její propustnost, potlačují zánět a zlepšují odtok mízy lymfatickými cestami, což snižuje bolestivé otoky. Účinky bioflavonoidů dále potlačí zánět, který v místě hemoroidů probíhá. Tím odstraní nepříjemné pocity ve formě svědění a bolesti, ale také zvýší pevnost žilní stěny, čímž brání dalšímu postupu onemocnění.

Uvedené látky mají protizánětlivé, znecitlivující, zklidňující a stahující účinky. Zabrat by měly nejpozději do dvou týdnů. Občas je ale třeba sáhnout po prostředcích, které přinesou úlevu co nejrychleji. I tady nám nabízí pomoc příroda.

Na koupele, k mazání i obklady

Jednou z nejosvědčenějších léčivek je při hemoroidech dubová kůra. Rostlinný odvar připravíme tak, že do šálku vody dáme lžíci mleté dubové kůry, v přikryté nádobě ji povaříme 10 minut, pak odvar scedíme a necháme vychladnout. Smícháme s litrem a půl vody a použijeme jako sedací koupel asi na 15 minut. Stejným způsobem se využívá také odvar z  rdesna hadího kořene, řepíku lékařského nebo heřmánku. Hojí a svědění mírní rovněž heřmánkový olej (jde o rostlinný olej, nejlépe mandlový, ve kterém necháme tři týdny luhovat heřmánkové květy a poté přecedíme).

Všechny tyto bylinky mají stahující účinky a zastavují krvácení. Výzkumy prokázaly prospěšné využití při akutním hemoroidálním záchvatu, při udržovací léčbě i v rehabilitaci po chirurgickém odstranění hemoroidů.

Zvenčí i zevnitř

Kostival a jitrocel obsahují allantoin, látku s hojivými a protizánětlivými účinky, která zároveň urychluje novotvorbu pokožky. Rozmačkejte listy a na pár minut si je přiložte na postižené místo, nebo si je potřete mastí z těchto léčivek. Také se dají použít obklady ze silného odvaru z těchto listů. Hojení urychluje i gel z aloe vera, který má stahující účinky. Méně známým prostředkem proti akutním hemoroidům je vilín virginský, bohatý na třísloviny. Je k dostání v podobě mastí, či sušených listů a kůry pro přípravu koupele.

Proti hemoroidům lze bojovat i jídelníčkem. Například lněné semínko nejen zvětšuje objem stolice a dobře tak napomáhá k jejímu odchodu, ale také jeho olej zvláčňuje sliznici. Velmi důležitý je dostatek vlákniny ve stravě – získáme ji prostřednictvím ovoce, luštěnin a zeleniny. Vhodné jsou okurky, cukety, lilky, rajčata, řepa, různé ředkve, mrkev a zejména kyselé zelí. Prospěšná je také pohanka, u níž je stahovací účinek vitamínu C ještě podpořen rutinem, který vrací cévám pružnost.

A nezapomeňte na pohyb! Udržuje potřebné napětí ve svalech, které obklopují žíly a podporuj

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI