Co vás čeká po operaci křečových žil?

Zima je ideální období, kdy je dobré radikálně vyřešit problém s křečovými žilami. Důvodů je víc – jednak v chladných měsících se rány lehčeji hojí, a také máte jistotu, že do letní sezóny už budete fit po zdravotní i estetické stránce. Na co se ale po operaci připravit?

Pacienti obvykle vnímají křečové žíly víceméně jen jako kosmetický problém, ale zdravotní stránka je ve skutečnosti mnohem důležitější. Vlivem chronické žilní nedostatečnosti se krev městná v dolních končetinách, roztahuje žíly a zvyšuje v nich tlak. Tím se zhorší zásobování živinami, což ničí okolní tkáně. Dochází ke zhoršenému hojení všech ran, zánětu, bércovým vředům či trombóze.

Varixy je lepší řešit co nejdřív

Toto onemocnění, které samo od sebe už nikdy nezmizí, je zčásti podloženo genetickými dispozicemi, a zhoršuje se nevhodným životní stylem a denním režimem. Proto je dobré dát si pozor zejména na tyto okolnosti, aby se po zákroku varixy znovu nevracely a nezhoršovaly.

Na nejmenší varixy se obvykle používá metoda sklerotizace, která se provádí ambulantně. Podobně „rychlý“ průběh mají i zákroky laserové, mikrovlnné, radiofrekvenční či pomocí speciálního lepení. Jsou prakticky bezbolestné díky lokálnímu znecitlivění. V celkové narkóze se provádí dnes už jen minimum výkonů, a to většinou tehdy, kdy je zapotřebí odstranit celý postižený žilní kmen. Jinými slovy, kdy už vinou zanedbání zašel rozsah poškození příliš daleko. Už proto je lepší křečové žíly řešit v prvních fázích a nečekat, až se objeví velké potíže a s nimi potřeba velkého chirurgického výkonu.

Připomeňme si, že postižené žíly se nijak „nečistí“. Podstatou všech druhů zákroků je jejich odstranění, případně vyřazení z provozu, kdy tělo narušenou část samo vstřebá. Funkci převezmou ostatní, nepostižené žíly

Staré dobré zásady léčby křečových žil

Ať už podle stádia onemocnění lékař pro vás zvolí jakoukoliv metodu, s několika zásadami je třeba počítat. Po zákroku byste se měli řídit opatřeními, které se pro svou účinnost doporučují už v počátcích onemocnění v rámci konzervativní léčby.

Jde především o aplikaci bandáží, které postupně na různě dlouhou dobu (podle výkonu) nahradí nošení kompresivních punčoch. Elastické punčochové zboží o různé síle by vás ale mělo provázet, přinejmenším při zvýšené zátěži, už napořád. Právě proto, že zabraňuje postupu onemocnění, které – jak už víme, má z genetických důvodů tendenci se vracet. Tlak punčoch podporuje činnost žil, zrychluje proud krve směrem k srdci, a brání tak městnání krve.  

Dalším opatřením je užívání léků, které podporují správnou funkci žil a zmenšení otoků. Tato venofarmaka obvykle obsahují účinné látky rostlinného původu, jež zvyšují napětí žilní stěny a zlepšují oběh krve. Tím pomáhají obnovit správnou funkci žil: zvýšení jejich pevnosti, pružnosti a snížení jejich propustnosti.

Kdy přesně budete po zákroku fit je individuální. Nicméně velmi brzy, i u velké žilní operace, se doporučuje chůze už od druhého dne. To souvisí s osvědčenými režimovými opatřeními, které se při žilním onemocnění jakéhokoliv stupně vždy vyplatí dodržovat.

Křečové žíly chtějí pohyb

Patří k nim pravidelný pohyb, zejména chůze nebo plavání, střídaný se správným odpočinkem.  Jeho část byste měli strávit „s nohama nahoře“ – tedy s podloženými dolními končetinami. A to případně i v noci – obvykle stačí vložit do dolní části lůžka další polštář. Naopak po operaci stejně jako před ní nohám škodí dlouhé setrvávání ve stoje nebo vsedě a přetěžování. Nevhodné proto zůstávají také silové sporty, jízda na koni, dlouhé treky a podobně. Udržet dosažený stav žilního systému a předcházet tvorbě dalších varixů pomáhá také nošení rozumné obuvi s nižším širokým podpatkem.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI