Dědičnost u žilních nemocí: Víte jistě, že se netýká i vás?

Pokud křečovými žilami trpí vaše maminka nebo babička, máte je tzv. v rodině. Prudce se tak zvyšuje pravděpodobnost, že se s nimi v průběhu života budete potýkat také - jsou dědičné z více než 80 %.

Onemocnění žilního systému se dědí většinou „po přeslici“, zejména v případě varixů. Ty však nejsou jediným žilním onemocněním, ke kterému vedou genetické předpoklady.

Rozvíjí se zánět

Společným základem bývá chronická žilní nedostatečnost. Může se manifestovat jako banální drobné změny, ale i jako závažné projevy, které vedou ke změnám na kůži i v podkoží, a konečným stadiem typicky bývá vznik bércového vředu. K projevůn stejného problému patří o hemoroidy. Studie objevily existenci některé z forem onemocnění žil až u 40 % lidí vyspělých zemí, v ČR jde podle některých údajů o 60–70 % populace.

Při chronické žilní insuficienci (nedostatečnosti) dochází k poškození žilní stěny, a tím ke zpomalení oběhu. Krev se pak hromadí, žíly se rozšiřují, a tok krve se obrací – říká se tomu reflux. V dolních končetinách se pak rozvíjí zánětlivý proces a onemocnění se projeví například jako křečové žílyhemoroidy nebo bércové vředy. Výjimkou nejsou ani záněty žil (flebitidy) a žilní trombózy (flebotrombózy) a plicní trombózy (embolie).

Utajené geny

S těmito geneticky podmíněnými chorobami žil úzce souvisí tromboembolické nemoci - dědičná příčina se prokáže až v polovině případů. Jde zejména o mutaci Leidenského faktoru (změny pro faktor V), kterou má 8,7% lidí, a genu pro protrombin (mutace faktoru II)., kterou má 2,5% lidí.

Pokud se tyto genetické predispozice setkají s nepříznivými okolními faktory, může dojít k tragédii, Každý rok se ve zprávě dozvídáme například o mladých, zdánlivě zdravých ženách, které zemřely následkem dlouhého cestování s omezením pohybu, nebo v kombinací antikoncepce a/nebo kouření. Později se ukázalo, že měly geneticky podmíněné poruchy, o nichž většinou bohužel nevěděly. Jednoduché vyšetření jim mohlo zachránit život.

Jedním projevů chronické žilní nedostatečnosti je také tzv. pánevní kongesce. Týká se výhradně žen a spočívá v tom, že krev je nedostatečně odváděna z oblasti vaječníků i celé pánve, což způsobuje značné bolesti. Žilní stěny roztahují, ztrácejí svou funkci, a vznikají tak křečové žíly v atypických místech jako je vulva, perineum a hýždě.

Příčina se odstranit nedá

Pokud patříte do rizikové skupiny se sklonem ke vzniku žilních onemocnění, rozhodně si všímejte prvních signálů (pocit těžkých nohou po delším stání, otoky, mravenčení, křeče a bolest) a začněte včas s léčbou. První volbou je nošení kompresních punčoch, ale pomáhají i léky, které posilují žilní stěnu - tzv. venofarmaka. Při všech formách žilních onemocnění je nutné mít na paměti, že ovlivnitelné jsou následné škody, ale skutečná příčina - tedy geneticky podmíněná méněcennost žilních stěn - trvá i nadále a vyžaduje stálý lékařský dohled.

Přesto je velká část dalšího vývoje onemocnění ve vašich rukách. Dávejte pozor na životosprávu s dostatkem pohybu, ale bez nadměrné zátěže. Nutné je po poradě s odborným lékařem zvážit užívání hormonální antikoncepce nebo hormonální substituce. Vyvarovat byste se měli nadváhy, dlouhodobého stání či sezení, vliv mají i dietní zvyklosti a s tím spojené poruchy vyprazdňování. Kouření, alkohol a nedostatek pohybu u žilních nemocí samozřejmě škodí.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI