Dolíčky nejsou jen pro krásu

Kde se tam vzaly? Na stehnech, nad koleny, na břiše, na bocích a hýždích – tam všude se rády vytvářejí dolíčky. Kdo je má ve tvářích, toho obvykle zdobí a jsou považovány za znak krásy, ale ty druhé člověka zlobí.

Dolíčky, celulitida, pomerančová kůže – několik názvů pro stejný problém, který se vytváří nejčastěji tam, kde je pod kůží nějaký ten tuk. Ale nadváha není příčinou – ve skutečnosti jde o špatný oběh lymfatického systému.

Když nefunguje lymfa

Lymfatický systém je nedílnou součástí naší imunity a jedinečným mechanismem, který odvádí z těla škodliviny. Skládá se ze sítě cév, která zbavuje tkáně odpadních produktů metabolismu, vody, iontů a bílkovin, ale také cizorodých látek a choroboplodných zárodků.

Tento systém však nepohání srdce, ale svaly, respektive jejich tlak, když se pohybujeme. Někdy to však nestačí a na kůži se začnou dělat prolákliny a hrbolky. V prvním stádiu jsou vidět pouze, když zmáčkneme kůži. Ve druhém stádiu jsou dolíčky znatelné již při ostrém osvětlení. Třetí stádium ukazuje celulitidu nezávisle na osvětlení nebo na tom, jestli sedíme či stojíme. Při čtvrtém stádiu již vidíme hrubé nerovnosti na pokožce. Kvůli vlivu hormonu estrogenu postihuje především ženy.

Pozor na křečové žíly 

Potenciálně škodlivé buňky a látky se likvidují v lymfatických uzlinách - ty nejdůležitější se nacházejí na krku, v podpaží a v tříslech. Vyčištěnou lymfu pak vracejí zpátky do oběhu. Škodliviny jsou pak přes hrudní mízovod a břicho odvedeny do krve, odkud se pak z organismu vyloučí obvyklými cestami.

K tomu je však nutné, aby se lymfa nikde nehromadila a mohla volně odtékat. Návaznost na cévní soustavu způsobuje, že pokud dobře nefungují žíly, nemůže fungovat dobře ani lymfatický systém. Celulitida a lymfatické otoky se proto nejčastěji objevují u pacientů s chronickou žilní nedostatečností.

Při křečových žilách se krev hromadí ve spodní části dolních končetin, kde setrvává, a neplní dobře ani funkci odvodu škodlivin. Proto se oba problémy dobře řeší obdobnými způsoby.

Ruční nebo přístrojová masáž?

Základním pravidlem je aktivní pohyb společně se zdravým jídelníčkem, udržováním normální váhy a vyhýbáním se alkoholu a kouření. Pravidelné cvičení pomocí rozhýbání „svalové pumpy“ posiluje tok lymfy.

Prospívá také speciální kompresivní terapie – nošení stahovacích punčoch, podobně jako právě u křečových žil. Podle místa se jedná o rukávy, podkolenky, punčochy, punčochové kalhoty. Svaly získají díky nim oporu a mírní pak hromadění lymfy, tedy i otoky a nerovnosti kůže. Důležitou součástí je pohyb, změna stravování a případně i užívání léků. Pokud to doporučí lékař, mohou být užitečné i speciální léky – venotonika a venofarmaka.

Stav zlepší také lymfatické masáže, které jsou nejen příjemné, ale především velmi účinné pro rozproudění toku lymfy v podkoží. Terapeut nebo masér při ní speciálními hmaty a cviky odstraní bloky, bránící odtoku lymfy, někdy mohou šikovné ruce být nahrazeny přístrojem. Při lymfodrenáži se postupně masíruje celé tělo, nejdřív na břiše od hlavy směrem k dolním končetinám, po otočení naznak opačným směrem od nohou k hlavě. Určitě vám prospějí.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI