Hemoroidy a chirurgické řešení: Jak se mu vyhnout

Operace hemoroidů už dávno není tak bolestivým zážitkem, jako tomu bývalo v minulosti. Přesto stále kolují o tomto strašáku mýty. Lidé se pak bojí, zákrok odkládají a často ani nejdou k lékaři.

To je ovšem velká chyba, protože moderní medicína dokáže pacientům s hemoroidy nabídnout širokou škálu léčebných možností, takže na chirurgické řešení vůbec ani nemusí dojít.

Zásadní je léčba venotoniky

To, čemu se běžně říká „hemoroidy“ (případně zkomoleně „hemeroidy“) je ve skutečnosti onemocněním žilních pletenců nacházející se v oblasti konečníku a řitního otvoru. Právě ty se skutečně správně nazývají hemoroidy a máme je tedy opravdu úplně všichni.

Problém však nastane, pokud dojde k onemocnění cévního systému a žilní pleteně kolem nejspodnější části tlustého střeva a konečníku se rozšíří a zduří. Vznikají zde varixy – obdoba křečových žil v dolních končetinách.

Za oběma projevy stojí nejčastěji vrozená dispozice k oslabení žilní stěny, tzv. chronická žilní nedostatečnost. Proto se také léčí obdobným způsobem. Venotonika, někdy zvaná také venofarmaka, jsou léky pro celkovou terapii, určené k posílení žilních stěn.

Léky proti zánětu působí na žíly

Tyto léky zlepšují pružnost žilní stěny, potlačují zánět a zlepšují odtok mízy lymfatickými cestami, což snižuje bolestivé otoky. Jejich účinek podpoří aplikace mastí, krémů a čípků s venotonickým a protizánětlivým účinkem. 

U koho se problém s hemoroidy ještě neprojevil, ten na ně nemyslí. Až se ohlásí typickými projevy - bolest, svědění, pálení, krvácení z konečníku a posléze i vyhřeznutí jednoho či více uzlíků hemoroidu ven – bude na prevenci pozdě. Pro jistotu by měl každý dbát na určité zásady, většinou spadající do představ o zdravém životním stylu. Sem patří dodržování zásad správného stravování s obsahem vlákniny, dostatek tekutin, pravidelný rozumný pohyb a omezit sezení.

To platí i v případě, že už se s hemoroidy – ať už vnitřními nebo vnějšími – potýkáte. S uvedeným tímto přístupem se dá zabránit zhoršování jejich projevů.

Škodí zácpa i průjem

Tyto obecně známé principy je vhodné doplnit také o další, o nichž se obvykle moc nemluví. Jedná se o dodržování správného režimu vyprazdňování – pravidelnost se dá nacvičit! Dále hemoroidům škodí jak zácpa (kvůli silnému tlačení), tak i průjem (kvůli nepravidelnému stahování svěrače).

Při obojím dochází k narušení cévních pletenců a jejich kruhovému zduření, což právě vyvolává bolest. Žíly v konečníku také dráždí například nadměrně kořenná jídla, káva a nápoje obsahující kofein nebo alkohol. Nepůsobí sice přímo na hemoroidy, ale mohou zhoršovat pocit svědění.

I když se ale akutní obtíže zmírní a hemoroidy se na přechodnou dobu zklidní, není dobré problém odložit. Obvykle se totiž vrací. Rozhodně platí, že čím dříve s potřebnou léčbou u odborníka začnete, tím lépe. Můžete se tak vyhnout pozdějšímu chirurgickému zákroku.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI