Hemoroidy: Daň za to, jak (nezdravě) žijeme

Polovina obyvatel České republiky zažije problémy s hemoroidy aspoň jednou za život, plná třetina je zažívá jako chronický problém. Vede k němu často genetická dispozice, ale příčin bývá obvykle více. Je to zejména špatný životní styl.

Proto se o hemoroidech často mluví jako o civilizační chorobě, kterou si do jisté – někdy značné – míry způsobujeme sami. Vedle nevhodné hygieny totiž bývá viníkem nevyvážená a nezdravá strava, chudá na vlákninu a probiotika, dále sedavé zaměstnání, nízká pohybová aktivita nebo nedostatek tekutin.

Hemoroidy po zácpě i průjmu

Za projevy hemoroidů, k nimž patří bolest v konečníku, vyhřezlé žilní uzlíky, krev ve stolici a jiné však mohou  stát i takové faktory, jako jsou  průjmy, nebo častěji zácpa. A ta  bývá rovněž důsledkem toho, jak žijeme.

Nechme stranou potíže, vzniklé po konkrétním jídle. To, co trápí skoro 30 % lidí v západních zemích, je trvalé a dlouhodobé snížení počtu stolic, obvykle na méně než na třikrát týdně. Volně žijící tvorové však tento problém neznají a primitivní národy také ne.

Nejčastější je návyková zácpa, především u žen. Může vzniknout již v dětství, kdy dítě odsouvá z nějakého důvodu nucení na stolici. Děláme to i v dospělosti, a bohužel možná i ze stejných příčin: zdá se nám, že máme na práci něco „důležitějšího“ nebo se ostýcháme dát svou potřebu najevo před okolím. Samostatnou kapitolou jsou tzv. cestovní zácpy, kdy mimo své obvyklé prostředí prostě „nejdeme“.

Zbytečné tlačení může vyvolat hemoroidy

Ke vzniku hemoroidů jako civilizační choroby mohou přispívat i další nástrahy moderní doby.  Číst si na WC nám zakazovali už naši rodiče. Jejich zkušenosti nyní potvrzují němečtí odborníci, i když dnes jejich rady musíme rozšířit i na hraní si s telefonem, sledování  tabletu nebo zírání do notebooku.

Podle nich všechny tyto činnosti významně zvyšují riziko vzniku hemoroidů. Jakýkoli delší pobyt, zejména spojený s tlačením, totiž narušuje cévy v okolí svěrače.

Jak dlouho vysedáváte na WC?

Podle prof. Alexandera Herolda z Centra pro proktologii (choroby rekta) v německém Mannheimu by měli lidé sedět na záchodě pouze v případě, když to nezbytně potřebují. Především by zde neměli trávit dobu delší než nezbytně nutnou – tedy kolem pěti minut. Jinak dochází k narušení cévních pletenců a jejich kruhovému zduření, což právě vyvolává bolest.

Obdobné nebezpečí vzniku bolestivých hemoroidů však hrozí nejen při zácpě, ale také při průjmu. Při něm se totiž řitní svěrače otvírají nepravidelně a nerovnoměrně.

Na hemoroidy existují léky

Když už se jednou hemoroidy objeví, samy se nevyléčí, maximálně jen načas pominou Rozhodně platí, že čím dříve s potřebnou léčbou u odborníka začnete, tím lépe. Můžete se tak vyhnout pozdějšímu chirurgickému zákroku. 

V první fázi nemoci obvykle stačí konzervativní postup léčby: správná hygiena, strava s dostatkem tekutin a vlákniny a k tomu čípky, masti a koupele. Velký úspěch slaví i terapie venotoniky – léky na posílení žilních stěn, které se používají rovněž při léčbě křečových žil. Patří k nim například Detralex, Diohes, Mobivenol a některé z těchto léků jsou volně prodejné.

 

NEWSLETTER
PARTNEŘI