Hemoroidy: Jakému sportu se vyhnout?

Hemoroidy jsou nejen onemocněním, o němž se nemluví a je stále tabu. Může velmi znepříjemnit nejen běžné fungování, ale také sportovní výkony. Existují aktivity, kterým je opravdu v případě akutních hemoroidních problémů dobré se vyhnout. Ale žádné strachy, ani tak není třeba pověsit třeba cyklistiku na hřebík.

Hemoroidy neboli hovorově hemeroidy jsou křečové žíly v oblasti konečníku, jejichž úkolem je uzavírat a bránit samovolnému úniku střevních plynů a stolice. Hemoroidy máme všichni. Ale to, co nás trápí, je jejich zánět a případné rozšíření. V případě problémů cítíme pálení, svědění, bolest, anebo krvácení z konečníku. O hemoroidech se ne nadarmo říká „nemoc cyklistů“, ale nenechte se mýlit, postihuje i lidi se sedavým zaměstnáním, špatným životním stylem, nedostatkem pohybu nebo ty, co často a nadměrně konzumují alkohol, kávu a kořeněná jídla.

Cvičení, které pomáhá

Cvičení poskytuje mnoho zdravotních benefitů. Má pozitivní vliv na náš kardiovaskulární a respirační systém, čímž pomáhá předcházet případným onemocněním, posiluje svalstvo celého těla, zlepšuje imunitu, spaluje kalorie a je cestou, jak pracovat na své postavě snů.

Pravidelná fyzická aktivita je také známá tím, že podporuje pohyb střev, které mohou zabránit hemoroidům, a dokonce jim z dlouhodobého hlediska úplně zamezit.

Faktem však zůstává, že jsou sporty, které se s problémy spojenými s hemoroidním onemocněním, příliš neslučují.

Hemoroidy - nejen „nemoc cyklistů“

Pokud v současné době trpíte onemocněním hemoroidy, vyhněte se jakýmkoliv činnostem, které způsobují větší bolest nebo nepohodlí.

Nevhodné sporty jsou:

 • cyklistika nebo jízda na rotopedu
 • jízda na koni
 • veslování
 • silové cvičení a zvedání činek
 • dřepy
 • sedy-lehy
 • cvičení, při němž se používá tzv. Valsalvův manévr (technika zadržení dechu a zároveň tlak na výdech) – využívá se např. při vzpírání

Účinná prevence je základem, jak zamezit onemocnění hemoroidy. Ulevit od příznaků pak můžete pestrou a vyváženou stravou bohatou na vlákninu, dostatečným příjmem tekutin, využití čípků či mastí podporující léčbu tohoto onemocnění a v neposlední řadě také dostatek pohybu.

Prevence a správná strava

V opačném případě lze nepříjemné příznaky zhoršit. Nedostatek fyzické aktivity může přispět k zácpě, zhoršení stávajícího stavu, vyvolání recidivy, anebo dokonce způsobit nové problémy u těch, kteří nikdy předtím potíže s hemoroidy neměli.

Alfou a omegou sportování bez hemoroidálních potíží je také správná hygiena. Prvním, co by měl každý sportovec po výkonu udělat, je jít se ihned osprchovat. Stejně jako každodenní důkladná očista.

V neposlední řadě je třeba dopřát tělu vhodný pohyb. Cvičení má pozitivní vliv na udržení dobrého fungování trávicího systému. Kromě pravidelnosti vylučování také pomáhá při zácpě, podporuje zdraví tlustého střeva a může dokonce zabránit některým vážným gastrointestinálním onemocněním. A tak v případě potíží dopřejte sobě i svému tělu takové aktivity jako je turistika, běh, plavání, jógu, pilates nebo například tanec. Zkrátka sporty, které vás baví a dodají vám tu správnou dávku endorfinů.

Nemoc rozšířených hemoroidů se týká až poloviny z nás. Je to téma, o kterém se nemluví. Cílem webových stránek www.konectabu.cz je to změnit. Nejdete zde vše o tomto onemocnění, jak jej poznat, jak mu předcházet, anebo na koho se v případě potíží obrátit.

  Homepage: 

  NEWSLETTER
  PARTNEŘI