Hemoroidy: Je třeba bát se rakoviny?

Krev na toaletním papíře obvykle člověka vyděsí tak, že začne myslet na nejhorší. Není však důvod k panice. Může skutečně znamenat život ohrožující onemocnění, ale také „jen“ nepříjemné snížení kvality života.  V každém případě však je pobídkou, že je nejvyšší čas navštívit lékaře.

Krev ve stolici znamená pouze tolik, že na některém místě trávicí trubice došlo ke krvácení. Pokud je jasně světle červená, jedná se s největší pravděpodobností o hemoroidy.

Barva krve napoví

Hemoroidy jsou onemocnění cévního systému. Při něm dochází k rozšíření žilních pletení kolem konečné části tlustého střeva a konečníku. Vznikají zde varixy, tedy jakési křečové žily, a léčba je tudíž obdobná. Z léků pomáhají venofarmaka, která posilují žilní stěnu, a dále příoravky pro lokální léčbu, jako jsou krémy, masti, čípky a koupele.

Hemoroidy se podle uložení dělí na vnější a vnitřní. Vnější se vyskytují kolem řitního otvoru a zanítí se spíše ojediněle. Možnosti jejich léčení jsou velké a léčba dobře účinná. Vnitřní hemoroidy vznikají uvnitř konečníku, asi do vzdálenosti 3 až 4 centimetrů od análního otvoru. Jejich zánět způsobuje nejčastěji příznak krvácení a bolest při vyprazdňování. Krev je většinou světlá a nachází se na povrchu stolice

Při rakovině tlustého střeva nebo konečníku krev může, ale nemusí být ve stolici patrná. Při krvácení z vyšších částí trávicí trubice bývá vidět jako tmavá příměs ve stolici. Pokud dochází ke krvácení ze žaludku, poznáme jej tak, že stolice je natrávenou krví zbarvena do černa. Příkladem takovéhoto krvácení mohou být žaludeční vředy.

Dobrá zpráva

Projevem nádoru ve střevech bývá přítomnost hlenu a krve ve stolici a střídání zácpy a průjmu při vyprazdňování. Časná stadia obávané rakoviny tlustého střeva nebo konečníku však nemusí mít ihned viditelné příznaky. Proto jsou tak důležité pravidelné preventivní kontroly a zejména koloskopické vyšetření. Základem je test na skryté (okultní) krvácení. Není čeho se bát, test je bezbolestný a naprosto intimní. Odběry se totiž provádějí doma a k lékaři jen přinesete „psaníčka“ s odebranými vzorky. Nad 50 let je test bezplatný.

Dobrou zprávou je, že obecně se má za to, že z hemoroidů rakovina nevzniká. Zároveň však hemoroidy představují neustálý mírný zánět v těle – a právě to současná medicína považuje za jednu z hlavních příčin vzniku rakoviny.

Ve střevě se však může vytvořit také polyp, který je dalším rizikem pro rozvoj zhoubného bujení. Nekontrolovatelný růst buněk se nejprve projeví tvorbou výchlipek neboli polypů. V takovém případě se jedná o divertikulitidu, kdy se příznaky v podobě krvácení objeví v případě, kdy dojde k mechanickému poškození (například při zácpě, zejména chronické) a k infekci střevních polypů. Polypy mohou, ale nemusí být rakovinné. Každopádně je důležité jejich včasné preventivní odstranění.

Prevence a rizika

Fisura neboli řitní trhlina způsobuje rovněž jasně červené krvácení. Projevuje se bolestí při stolici a bezprostředně po ní, při přechodu do chronického stadia také svědění. Tato prasklina může být jak známkou nebezpečného nádoru přímo v konečníku, tak jeho předchůdcem. Totéž platí o fistule neboli píštěli, která vzniká jako následek infekce, a hnis, který z ní vytéká, může způsobit ekzémy a svědění. Dlouhodobé chronické píštěle a praskliny také zvyšují riziko vzniku rakoviny.

Na co si dát pozor? K metodám prevence patří zdravý jídelníček, dostatek tekutin. Nutné je dbát na pravidelné vyprazdňování a hygienu. Samozřejmostí je nekouřit a omezit alkohol. Dobré je vědět, že riziko zvyšuje infekce lidským papilomavirem (HPV), který způsobuje abnormální růst tkání, např. vznik bradavic na genitáliích. Pro vznik karcinomu konečníku je nebezpečná také infekce virem HIV. Riziko infekce papilomavirem zvyšuje anální sexuální styk a stoupá s větším počtem sexuálních partnerů. Častější je u homosexuálů.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI