Hemoroidy mohou trápit i školáky

Myslíte, že hemoroidy trápí jen dospělé? Bohužel v posledních letech narůstá počet dět-ských pacientů s hemoroidálním onemocněním a také s řitními trhlinami. Stejně jako u do-spělé populace jsou příčinou špatné stravovací návyky vedoucí k zácpě a nepravidelnému vyprazdňování, nedostatek pohybu a příliš dlouhý čas trávený na toaletě. I když se problémy mohou objevit již na základní škole, častěji navštěvují ordinace lékařů středoškoláci.

Hemoroidy jsou žilní pleteně, které přirozeně uzavírají konečník, aby nic neutíkalo ven. Jedná se o spojnici mezi přívodnou tepnou a žílou, která vrací krev zpět do srdce. Krev se valí tepnami pod vyšším tlakem, než odchází žilami, a v hemoroidech tedy vzniká přetlak. Zde výrazně pomáhá pravidelná fyzická aktivita, která rozproudí krev a přetlak se tím zmenší. Zájmové pohybové kroužky jsou velmi prospěšné i z tohoto pohledu.

Nejčastější jsou anální trhlinky kvůli zácpě
Na hemoroidální pleteně má vliv i kvalita stravy. Pokud dětem chybí vláknina a málo pijí, je pravděpodobné, že budou trpět zácpou. Celý proces vyprazdňování je poté dosti bolestivý a může vést k dalšímu zhoršování projevů z důvodu obav z bolesti a psychického zadržování. Také proto děti nejčastěji trápí jeden hemoroidální uzel, který vyhřezává zevně nebo krvácí a často je spojený s bolestivou trhlinou. Dále se stejně jako v dospělém věku jedná o malé fia-lové uzlíky, bouličky nebo kožní převisy, které je možné vidět i nahmatat.

Zkuste u dítěte pozorovat, kolik času tráví na toaletě a jak často. Nejde přesně říct, jaká frekvence je optimální, ale vyprazdňování méně, než jedenkrát za tři dny může značit potíže se zácpou. Pokud k tomu vaše dítě pociťuje typické příznaky hemoroidálního onemocnění jako pálení a svědění konečníku, nepříjemné pocity a bolest při vyprazdňování a sezení, je třeba přistoupit ke změně jídelníčku. Zdravou a vyváženou stravu s dostatkem vlákniny si děti osvojí jedině tak, pokud jim ji předložíte a snížíte dostupnost nezdravých lákadel na minimum. Problémy konzultujte také s pediatrem nebo specialistou. Lékař dokáže doporučit vhodnou rektální mast nebo čípky.

Na záchod bez mobilu
Mnoho dětí nevysedává na toaletě vyloženě kvůli zácpě, ale protože si hrají s mobilem. Jenže ve chvíli, kdy člověk (i dítě) sedí, je řitní kanál otevřený, hemoroidální pleteně jsou naplněné a tlak krve se zvyšuje. Ačkoliv dítě zatím nemusí mít potíže, odnáší si do budoucna velice špatný návyk. Nejlépe je přijít v době nutkání, bez mobilu, vyprázdnit se a jít pryč. Opačný extrém je zase spěch, kdy děti naopak usilovně tlačí a udělají si trhlinu, protože tlak je neúměrný.

Jak snížit riziko vzniku rozšířených hemoroidů u dětí i u sebe?

  • Jezte zdravě. Ukazujte dětem jídelníček s přiměřeným obsahem vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné pečivo) a dostatečný pitný režim.
  • Nenechte je zbytečně vysedávat na toaletě.
  • Veďte je k lásce k pohybu. Hledejte pro děti vhodné pohybové aktivity dle jejich preferencí a talentu. Postačí i pěší výlety.
  • Nestresujte je zbytečně. Psychické napětí může být příčinou zácpy a nepravidelného vyprazdňování, například při začátku školní docházky.
  • Klaďte větší důraz na hygienu. Používejte jemný nedráždivý papír a oblast konečníku denně umývejte vodou. Nejlépe i po vyprázdnění. Vlhčené ubrousky používejte jen velice výjimečně, vysušují pokožku.
Hemoroidy mohou trápit i školáky

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI