Hemoroidy: Nebojte se vyšetření. Nebolí ani zákrok

Krev na toaletním papíře vždycky člověka znejistí. Strach však není dobrý rádce - včasnou návštěvou u lékaře si ušetříte mnoho pozdějšího trápení. A to i v případě, že se krvácení prokáže pomocí okultního testu. Přestože může jít o známku závažného zdravotního problému, rozhodně tomu tak být nemusí. Takže žádnou paniku ani stud!

Prohlídka tedy především zjistí, o jaký druh onemocnění se jedná. V případě, že jsou viníkem skutečně hemoroidy, dnes už existují snadná a téměř bezbolestná řešení. 

Řešením mohou být i správné léky

Jak hemoroidy, tak i křečové žíly mají prakticky stejný původ, jímž je poškození žilní stěny, často vlivem dědičnosti. Z toho důvodu bývá také léčba i prevence obdobná. Zahrnuje úpravu životního stylu a lokální i celkovou medikamentózní léčbu. Venotonika – léky na posílení žilních stěn, které se používají právě při křečových žilách - zlepšují pružnost žilní stěny, ovlivňují její propustnost, potlačují zánět a zlepšují odtok mízy lymfatickými cestami, což snižuje bolestivé otoky. 

Nejdřív však lékař zjišťuje výskyt krvácení (při nebo mimo stolici, vždy, občas), vzhled krve (jasně červená, tmavá, tekutá, sražená, černá stolice) a podobně. Dále se ptá na případné projevy bolesti, jejich charakter, a zda ji provází i bolest břicha a nadýmání. Dotazy se budou týkat i dalších potíží.

Co vás čeká v ordinaci proktologa?

Dalším krokem je samotné vyšetření, kdy je pacient většinou v poloze na kolenou a na loktech, někdy vleže na levém boku. Lékař prohmatá okolí řitního otvoru a následuje prohlídka per rectum, tedy přímo uvnitř. Provádí se prstem v rukavici potřené vhodným lubrikantem, takže se rozhodně dá vydržet. Pokud by bylo bolestivé, lékař se ohleduplně přizpůsobí. Má s onemocněním velké zkušenosti a ví, jak s pacientem zacházet. Celkově prohlídka trvá zhruba jen pět minut!

Pokud by konzervativní léčba hemoroidů byla nedostatečná, může dojít na odstranění hemoroidů nechirurgickými metodami. Pro pacienty jsou zcela šetrné a zpravidla je neprovází ani žádná bolest, jen mírný pocit nepohodlí. Pokud pacient navštíví lékaře při prvních potížích, včasným řešením se lze zbavit hemoroidů několika krátkými lékařskými zákroky, které se provádějí pouze ambulantně. Pamatujte, že vnitřní hemoroidy neustále dorůstají a bez zákroku lékaře samy nezmizí.

Hlavní metody ambulantních výkonů

K těmto takřka bezbolestným metodám patří například Barronova ligace, kdy se hemoroidální uzel podváže speciálním kroužkem. Ten zamezí přívodu krve a hemoroid po zhruba týdnu odpadne. V průběhu ošetření se může aplikovat i několik kroužků. Výkon se dále může zopakovat po zhojení (cca za 3 až 4 týdny) na dalších uzlících. 

Jinou volbou je fotokoagulace měkkým laserem. Infračervené světlo také zde přeruší přívod živin do zduřelého uzlu, který následně odumře a do několika dnů odejde společně se stolicí. Mnohdy u pacientů dojde k odpadnutí hemoroidu už druhý den po zákroku.

Další metodou je Hemoron. Léčba spočívá v aplikaci monofázického proudu na cévy hemoroidů. Jeho působením vznikne čistá suchá aseptická nekróza cév a hemoroidů, které jsou jimi zásobované.  Následně tkáň atrofuje a odloučí se.  Metoda je vhodná zejména na vnitřní hemoroidy.

Relativní novinkou je využití laseru HeLP – HALO. Energie diodového laseru přímo vyhledá a ošetří přívodnou tepnu, a následně potvrdí úspěšnost uzávěru cévy. Postupně tak přeruší toku krve ve všech hlavních tepnách ústí konečníku. Tím dojde ke smrštěním uzlů a vymizení potíží.

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI