Hojení: Jak uspíšit zlepšení stavu po úrazu či operaci

Rychlost hojení závisí na mnoha faktorech, jako je výživa, hydratace, věk, imunitní systém či hygiena. Neblahou úlohu hraje také špatný životní styl a stres. Velmi však záleží na kvalitě ošetření rány.

Každá rána je v podstatě narušením tkání. Jednodušší poranění jsou povrchová, zasahují jen do vrchních vrstev a hojení je snadné. Komplikované rány zasahují tkáně, cévy a nervy a hojení je mnohem složitější.

Záleží na vašich žilách

Mezi nejčastější příčiny poruchy hojení pooperační či poúrazové rány patří zhoršené prokrvení tkání. Může za to například nedostatečná funkce lymfatického systému, ale hlavně cévní choroby, jako je ateroskleróza nebo chronická žilní nedostatečnost. V takovém případě prospějí prostředky na posílení žilních stěn – tzv. venofarmaka.

Rány se všeobecně hůře hojí s přibývajícím věkem, zvlášť intenzivně trápí tento problém nemocné cukrovkou a obézní, kuáky, pacienty s ischemií dolních končetin, při nedostatečné výživě a kontaminaci patologickými bakteriemi.

Pokud se rána hojí déle než čtyři týdny, mluvíme o chronické ráně. Rychlost hojení je u různých lidí různá, přesto však lze tento přirozený proces podpořit. Pokud jde o větší zásah, jako je operace, je nutné dbát na dobrou životosprávu (dostatek bílkovin),  psychickou pohodu a zejména v prvních týdnech se vyhýbat zvýšené fyzické námaze.

Bez strupů a bez jizev

U drobných ran po zastavení krvácení používáme desinfekci, která zabrání množení bakterií, zbaví mikrobiálních nečistot a pomůže při procesu hojení. Aby se rána zahojila bez strupů a jizev, použijte prostředek, který vytváří ideální prostředí pro hojení ran, známé jako mokré hojení. Tak se nemusíte obávat přilepení obvazu nebo náplasti na ránu.

Hydrogel na poraněném místě příjemně chladí a vytváří na něm vrstvu, která ránu bezpečně uzavírá a chrání ji před další infekcí. Prostředky pro mokré hojení účinně pomáhají, i pokud se již vytvořil strup, který obvykle zpomaluje proces hojení a výrazně zvyšuje pravděpodobnost vzniku jizvy.

Využijte „vlastních sil“

Přípravky pro vlhké hojení, jako je například Hemagel, BepanGel, Flamigel nebo ActMaris, zabraňují ztrátám vlhkosti a tím předcházejí vzniku strupů, a také zajišťují optimální regeneraci a obnovu kůže. Navíc zabraňují vysychání, praskání a předčasnému odloupnutí strupu, a snižují tak riziko vzniku nevzhledné jizvy.

Ošetření se provádí jednou denně, ale pokud nechceme nebo nemůžeme překrýt ránu náplastí, tak nanášíme hydrogel častěji. Prostředky pro mokré hojení urychluje zotavení a prospívají při péči o akutní i chronické rány, protože umožňují organismu plně využít vlastního regeneračního potenciálu.

Jestliže je jizva příliš velká, může to poznamenat nejen konečný vzhled místa, kde proběhla operace, ale v některých případech i přinášet nepříjemné zdravotní komplikace. Proto by pooperační a poúrazová péče by měla být komplexní.

Kdy pomohou enzymy?

Pooperační a poúrazové rány obvykle doprovázejí otoky, krevní výrony a podlitiny, které jsou jednou z příčin bolesti a zároveň mohou zpomalovat hojení. Jejich vstřebávání a léčbu však podpoří proteolytické enzymy, které štěpí bílkoviny. Jsou přirozenou součástí lidského organismu a usměrňují průběh zánětu tak, aby to bylo pro tělo co nejúčelnější a nejrychlejší. Operace a těžké úrazy včetně zlomenin jsou událostmi, na jejichž rychlé zvládnutí nemusí enzymy v našem těle stačit. Proto je vhodné podpořit je obdobnými enzymy zvenčí. Podpůrná léčba Wobenzymem zkracuje dobu hojení, posiluje oslabenou imunitu a omezuje výskyt pooperačních komplikací např. s hnisáním rány nebo nadměrným jizvením. Pokud jsou při léčbě použita antibiotika, zlepšuje Wobenzym zároveň tuto léčbu. Nejlepšího účinku dosáhneme, začneme-li užívat Wobenzym co nejdříve po operaci či úrazu, samozřejmě po předchozí konzultaci s ošetřujícím lékařem.

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI