Hojení ran: Hlavně zabránit infekci

Ať se jedná o malou ranku nebo velkou ránu, třeba operační nebo po úrazu, nejdůležitější je zabránit infekci. Ta může hojení velmi zkomplikovat a zpomalit. Čím větší rána je, tím mohou být komplikace hojení závažnější.

Pokud je rána podpořena probíhající nemocí (cukrovka, onemocnění ledvin, dlouhodobé užívání kortikoidů), může se i z malé odřeniny stát dlouhodobý problém. Hojení je totiž proces, závisející na mnoha vnitřních i vnějších faktorech. Z vnějších faktorů rozhoduje rozsah infekce v ráně, mechanické vlivy, především působení tlaku na prokrvení postižené oblasti, ale i způsob ošetřování rány. Dnes se používá většinou pouze mokré krytí, které zabrání nežádoucímu vysychání rány a chrání před zanesením infekce.

Na co si dát pozor

Zhojení rány vyžaduje velkou regenerační schopnost jak buněk, tak tkání. Zdravý organismus je schopen vypořádat se s velkým množstvím bakterií, ale v oslabení, jímž je právě poranění jakéhokoliv druhu, tato schopnost klesá. A to tím spíš, že i samotné hojení je zánětlivým procesem, který namáhá imunitní systém. Infekce v ráně a následující prudký zánět tak omezuje schopnost uzdravení.

Choroboplodné zárodky se mohou do rány dostat zevnitř krví, anebo mnohem častěji zvenčí - nesterilním nástrojem, z kůže, z okolního prostředí atd. První zásadou je tak dezinfekce a udržování sterilního okolí rány. Velice důležitá je také spolupráce pacienta, zejména v otázce hygieny. Právě na ní z velké části závisí celá doba trvání a úspěšnost léčby.

Příznaky infekce v ráně

Infekci v místě poranění signalizují tyto příznaky – od nejmírnějších po nejzávažnější. 

Zarudnutí a otok. Mírné začervenání bývá obvyklé, ale mělo by ustupovat. V okolí rány se také může vyskytovat podlitina, okraje by však neměly zrudnout. Jakmile se směrem od rány k srdci začnou tvořit červené pruhy, je zle.  

Trvalá či zhoršující se bolest. Téměř každá rána do určité míry bolí. Bolest by se ale neměla stupňovat nebo být příliš silná. Také cukání nebo nadměrné svědění poraněného místa může znamenat nákazu. Pozor na léky na bolest, mohou překrýt zhoršující se problém.

Horečka a slabost. Zvýšená teplota buď v místě nebo celkově je normální, ale neměla by být vyšší než 38 °C. Opět pozor na prášky – pomohou sice snížit horečky, ale stav se může nepozorovaně zhoršovat.

Vytékání tekutiny. Hojící se rána může být vlhká, ale nemělo by z ní nic vytékat. Hnis nemusí být jen páchnoucí a žlutý, ale nazelenalý – jde jen o jiný druh bakterií. Problém je to však vždy vážný.

Na chronické rány „za mokra“

O průběhu hojení tak rozhoduje vhodná dezinfekce, správné krytí rány a použití takových zdravotních prostředků, které urychlují proces regenerace.

Pro jejich výběr důležitá velikost rány a určit typ, zda se jedná o ránu akutní (např. drobné oděrky) nebo chronickou (např. bércové vředy). Ne všechny přípravky jsou totiž určeny k všestrannému použití. Hojení ovlivňuje i vlhčení spodiny rány. Mokré hojení přináší efekt zejména při léčbě chronických ran, kam patří rozsáhlé popáleniny, rány a jizvy po operaci nebo po ozařování, proleženiny, diabetická noha či bércové vředy. 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI