Horko a hemoroidy: nezkazte si dovolenou

Stejně jako žilám obecně nedělá teplo dobře ani hemoroidům. V rozšířených žilách, jimž hemoroidy v podstatě jsou, vlivem vyšších teplot roste tlak, krev se v nich městná a roztahuje žilní pletence. Dochází pak k zánětům, krvácení, svědění a často úporným bolestem, zvlášť když dojde k vyhřeznutí nebo k prasknutí.

Když vinou nadměrného tlaku nemůže krev z pánevních žil odtékat, vytvoří se bolestivý uzel z nahromaděné sražené krve. Po pár dnech se obvykle krevní sraženina (tromb) vstřebá a uzel se zmenší. Jindy ale praskne, a pokud se do ranky zanese infekce, což vzhledem k umístění hemoroidů není nic výjimečného, dojde k zánětu, často opakovanému.

Kde hledat příčiny?

Bolí však jen vnější hemoroidy, protože oblast konečníku je bohatá na nervová zakončení, zatímco o těch vnitřních, uložených hlouběji v análním kanálu, pacient často ani neví. Přesto není dobré po zlepšení „usnout na vavřínech“. Hemoroidy se nikdy samy nevyléčí, klid je vždy pouze dočasný.

Oslabení žilních stěn v konečníku má často genetický původ a nedá se ho nijak zbavit. K tomu se přičítá vliv obezity, sedavého způsobu života, ale i nadměrné námahy, vysokého tlaku a nesprávné skladby potravin.

Všechny tyto faktory dávají hemoroidy do jasné souvislosti s křečovými žilami, proto zpozorněte, pokud je máte v rodině nebo pokud jimi trpíte vy sami. V takovém případě se vyplatí prevence, kterou představují speciální léky, tzv. venofarmaka, která mají protizánětlivý účinek.

Prevence i úleva

Venofarmaka získáte je na předpis od lékaře po prohlídce, která stanoví skutečný stav vašich žil. Obdobné léky se dají koupit i volně, ale zdaleka nedosahují takového účinku.

Pro akutní fázi je dobré mít k dispozici tablety, čípky či masti, určené na hemoroidy. Zklidní postiženou oblast a uleví od bolesti. Vždy je důležitá pečlivá hygiena i za „polních“ podmínek na cestách: jemný toaletní papír, vzdušné prádlo, omývání po stolici a také po koupání, kdy by mělo následovat také ošetření konečníku vhodnou mastí.

Co prokazatelně uškodí?

Vyšším teplotám se v létě nejspíš nevyhneme, ale to není jediná příčina, která má vliv na zhoršené projevy hemoroidálního onemocnění. Problémy vznikají zejména při cestování a pobytu mimo domova, kdy se hůře dodržuje pravidelnost vyprazdňování i žádoucí hygienická opatření. Dlouhé sezení v dopravních prostředcích nebo naopak vyšší námaha při túrách, často se zátěží, snížení přísunu tekutin a dietní prohřešky (nezvyklá, tučná či dráždivá jídla, nepravidelné stravování, příliš velké porce na letních grilovačkách) si rovněž vybírají svoji daň - vyhýbejte se jim.

Vyplatí se rovněž do jídelníčku zařadit dostatek ovoce, zeleniny a dalších potravin bohatých na vlákninu, a vyvarovat se zvýšené konzumace alkoholu. Smyslem všech těchto režimových opatření je zajistit pravidelnost vyprazdňování bez zácpy či průjmu, které se vždy na stavu hemoroidů projeví. Choďte denně pokud možno ve stejnou dobu, neodkládejte nucení ani na cestách třeba kvůli nevhodnému místu, nezadržujte, ani netlačte. Ať vám potíže s hemoroidy nezkazí léto a  dovolenou.

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI