Hrozí vám embolie? Jak omezit riziko a řešit příčiny

Embolie je vážný stav, který může dokonce člověka ohrozit na životě. Souvisí s onemocněním žil, ale na rozdíl od obecného povědomí pouze z křečových žil nevzniká. Přesto jsou jasným varovným signálem.

Embolie nebo také někdy tromboembolie či trombóza znamená, že cévní řečiště ucpe krevní sraženina neboli tromb. Stejně však může fungovat vzduchová bublina, plodová voda nebo cizorodá částice v krevním řečišti. Tromby se velmi často vyskytují spolu s aterosklerózou a zhoršují prognózu nemocného. Tromboembolie je třetí nejčastější příčinou úmrtí ze srdečně-cévních onemocnění, hned po infarktu myokardu a mozkové mrtvici.

Nemáte dědičné zatížení?

Tromboembolická nemoc nejčastěji postihuje oblast dolních končetin a pánve. Patří sem bolestivý zánět žil – flebitida, která nejčastěji vzniká v oblasti křečových žil a může být provázena vznikem krevní sraženiny. Už při prvních projevech křečových žil v podobě metliček je proto vhodné poradit se lékařem, nosit kompresivní stahovací punčochy a užívat léky na žíly – venofarmaka.

K embolii vedou tyto tři zásadní faktory: porucha krevního srážlivosti, zpomalení krevního proudu a poškození buněčné výstelky cév. 

Jsou lidé, kteří mají vyšší tendenci ke srážení krve vrozenou. Jedním z těchto typů geneticky podmíněné trombofilie je leidenská mutace. Trpí jí sice značné množství lidí, asi pět až deset procent lidí v ČR, ale jen málo z nich to o sobě ví. Nebezpečná je vrozená trombofilie zejména pro ženy, které bez dostatečného lékařského vyšetření berou hormonální estrogenní antikoncepci. Ta totiž ovlivňuje srážlivost krve a genetickou dispozici k vytváření trombů několikrát násobí. Pečlivý gynekolog proto vždy nejdřív zjistí možné kontraindikace a především otestuje možnost výskytu leidenské mutace.

Dva typy zánětu

Podle místa vzniku i závažnosti onemocnění se pak rozlišuje zánět povrchových žil (tromboflebitida) a zánět hlubokých žil (flebotrombóza). První se typicky projevuje zarudnutím a bolestivým zatvrdnutím v průběhu žíly. Druhý typ je mnohem nebezpečnější a bez lékaře se rozhodně neobejdete.

Dochází k němu v důsledku poruchy krevní srážlivosti. V tom případě je tromb usazený v hlubokých žilách. Zrádnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že zánět se šíří skrytě a pomalu, zprvu bez jednoznačných příznaků, až náhle dosáhne velkých rozměrů. Hluboký žilní systém má totiž vždy několik souběžných větví, které dlouho přebírají funkci za postiženou oblast.

Nemocný pozná přítomnost sraženiny v hlubokých žilách končetin podle otoku, bolesti nebo napětí. Kůže na noze může i změnit barvu do tmavě fialové. Tyto signály se rozhodně nevyplatí přehlížet. Nebezpečí spočívá v riziku uvolnění sraženin a jejich putování s krevním proudem až do plicního řečiště.

Souvislost s křečovými žilami

Plicní embolie je vážnou komplikací, kdy trombus vycestuje do plicního řečiště. Krevní sraženina vystřelená do větvení plicních tepen nebo hlouběji v jejich „stromu“ má za následek akutní nedostatek dechu. Může dojít k selhání srdce nebo dokonce k okamžité smrti.

Cílem terapie je ucpanou žílu co nejvíc zprůchodnit a zabránit jak další recidivě trombózy, tak vzniku posttrombotického syndromu, což je nejčastější příčina vedoucí k chronické žilní nedostatečnosti. Projevuje se opakovanými otoky, bolestivostí, změnou přirozených vlastností a barvy kůže a v nejtěžším stadiu vede ke vzniku bércových vředů. Křečové žíly jsou tak prvním stádiem a rozhodně není radno je zanedbat.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI