Jak bez jizev léčit drobná poranění

Jen aby se tam nedostala infekce!  To je první starost při každém, i sebedrobnějším poranění, o které právě teď v létě není nouze. Z malých příčin totiž mohou být velké a nepříjemné následky. Včetně jizev, které nás mohou provázet až do konce života, ačkoliv původně vznikly třeba jen z malého škrábnutí.

Základem ošetření je omytí čistou pitnou vodou. Odstraní se tak případné cizí předměty (špína, prach, třísky, drobné úlomky, zbytky štěrku), které by infekci mohly způsobit. Množící se bakterie pak způsobí, že se přirozená obranyschopnost organismu sníží desetkrát až stokrát.

Zapomeňte na staré metody

Právě na schopnosti imunitního systému závisí rychlost i způsob, jak se rána zahojí. Čím déle proces hojení trvá, tím pravděpodobněji se na místě vytvoří viditelná jizva. K jizvení bohužel také napomáhá zažitý způsob čištění a dezinfekce pomocí alkoholu, jódové tinktury nebo peroxidu, ovšem dnes už je známo, že tyto látky poškozují tkáň. Hojení a regeneraci opravdu nejlépe pomáhá voda, a to i v dalších fázích.

Dnes je většinou vlhké hojení ran metodou první volby. Tyto znalosti měli starověcí léčitelé už dávno, ale lidstvo se k nim vrátilo teprve koncem 20. století.  Medicína založená na důkazech totiž potvrdila, že tekutina, kterou každá rána vylučuje, obsahuje řadu výživných látek a růstových faktorů, které hojení ovlivňují. Pokud se vlhké prostředí v ráně udrží, rána se hojí rychleji a efektivněji.

K čemu je dobrá vlhkost

Naopak sucho a přílišné teplo proces zpomalují a způsobují nežádoucí následky. To platí pro celou dobu ošetřování. Klasický gázový obvaz ránu vysuší a přischne k ní, takže si při převazu strhnete i novou tkáň. Proto se klasické obvazy, obinadla, buničiny, vaty a gázy se používají k ošetření ran už jen výjimečně. Moderní postupy se snaží v ráně udržet vlhké prostředí po celou dobu hojení a platí to pro odřeniny, škábance, natržení i větší poranění všeho druhu.

Po očištění tedy použijte například speciální gel nebo hydrokoloidní krycí materiál. Vlhká metoda je jednodušší pro aplikaci, pro každou malou i velkou ránu existuje správný druh. Pro mokré hojení existuje nepřeberné množství prostředků. Dnes se tato metoda dá použít vlastně pro jakýkoliv druh rány, ať už malou či velkou, akutní či chronickou. Navíc mokré krytí není nutno tak často měnit (některé vydrží až sedm dní.

Jak zamezit bolesti

Výhodou je, že vlhké krytí zamezí bolesti – a všichni víme, jak třeba už „obyčejné“ odřené koleno dokáže bolet za sucha, kdy se pod strupem kůže i hlubší tkáně nepříjemně napíná, svědí a táhne. Nebolí ani převazy, protože mokré krytí se k ráně nelepí. Některé druhy navíc přímo poranění zklidňují, čímž snižují bolest či zamezují případným komplikacím. Včetně zmíněného infikování, které vede k rozšíření rány, většímu poškození tkání a tím pravděpodovněji ke vzniku jizev.

Pro pacienty je často rozhodující i doba hojení – s těmi prostředky se tato doba zrychlí až o 40%.

Tyto zásady platí jak pro velké rány, tak i pro ty menší, které vlastně nepotřebují odborné lékařské ošetření a léčíme si je sami doma. Právě proto by se součástí každé domácí či cestovní lékárničky měly stát i některé z prostředků pro mokré hojení.

Jaké jsou výhody tzv. mokrého hojení?

  • Zajištění optimální vlhkosti, pH a stálé teploty rány,
  • zachování přirozeného prostředí rány, která produkuje spoustu výživných látek a růstových faktorů, které rovněž podporují hojení.
  • Absorpce sekretu či hnisu.
  • Čištění rány – vlhké krytí vstřebává škodliviny, které mohou produkovat přítomné bakterie.
  • Zamezení kontaktu s vnějším prostředím a snížení rizika vzniku infekce.
  • Podpora tvorby nové tkáně.

Myslet na tyto výhody metod mokrého hojení by měli zejména lidé ve vyšším věku, s oslabenou imunitou nebo s nemocemi, jakými jsou cukrovka, onemocnění ledvin nebo ateroskleróza.

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI