Jak předejít bércovým vředům i při křečových žilách

Kdo má žilní problémy a neřeší je, dělá chybu. Nepříjemnou a bohužel častou komplikací jsou bércové vředy, které se špatně hojí a mají navíc tendenci se vracet. Rozhodně je proto lepší k jejich vzniku vůbec nenechat dojít.

Nutnou součástí prevence bércového vředu je omezení rizikových faktorů a důsledné dodržování veškerých preventivních opatření doporučených lékařem.

Prevence je lepší než léčba

Podstatné je odstranit příčiny jejich vzniku, jimiž jsou právě zmíněné křečové žíly. Pomoci mohou chirurgické či miniinvazivní výkony v případě pokročilejší fáze onemocnění, ale naprostým základem při žilní nedostatečnosti je dlouhodobá kompresivní terapie. Stahovací zdravotní punčochy jsou sice starým, ale stále nepřekonaným prostředkem. Doplňkovou léčbu pak představují venofarmaka – léky na podporu pružnosti žilních stěn, které předepíše lékař.

Kompresivní terapie je považována za nejlepší metodu pro prevenci bércových vředů i pro jejich recidivu. Může být aplikována ve formě punčoch nebo kompresivních bandáží. Pro preventivní účely se většinou používají kompresivní punčochy, které bývají pro pacienta pro denní nošení přijatelnější. Vhodně zvolená pomůcka je účinná i jako léčba.

Nejdřív pohyb…

Velký díl odpovědnosti však nese sám pacient. Vyhlídky na vznik bércových vředů zhoršuje zejména nadváha, nedostatečně léčená cukrovka a dále pak špatná výživa, nedostatek pohybu a také kouření. Naopak významně prospívají zdravá strava, dostatek tekutin, udržení pokud možno optimální váhy a zejména pravidelný pohyb. U osob s žilní nedostatečností a rizikem rozvoje bércových vředů je vhodné pravidelně provozovat speciální cviky tzv. cévní gymnastiky.

Toto jednoduché lehké procvičování nohou napomáhá prokrvení dolních končetin, návratu krve žilami zpět k srdci, a odlehčuje tak přetíženému cévnímu řečišti. Lze je snadno provozovat kdykoliv doma – návod najdete i na našich webových stránkách.

… a pak odpočinek

Podstatný je však i odpočinek. Jen málokdo si totiž uvědomuje, že tak malá plocha jako jsou nohy, nese celou váhu našeho těla, proto je dobré při každé možné příležitosti nohám ulehčit, například jejich podložením.

Důležitá je také opatrnost – i ze zdánlivě banálního poranění se může vyvinout chronická rána - bércový vřed, který je spojen s obtížnou léčitelností a nemalými náklady. Proto by si každý „rizikový“ jedinec měl pravidelně kontrolovat celkový stav kůže a všímat si změn jejího zabarvení, modřin nebo jakýchkoliv známek počátečního poškození tkáně. K preventivním opatřením patří každodenní promazávání kůže na postižené končetině.

Sledujte stav průběžně

Také nutné pozorovat jakýkoliv diskomfort při nošení kompresivních pomůcek. Dermatologické komplikace jsou totiž faktorem, který může zásadně ovlivnit výsledek. K podráždění pokožky však při správné volbě bandáží nebo punčoch nemusí vůbec dojít, i když má člověk tzv. žilní ekzém nebo alergickou kontaktní dermatitidu.  

Nemělo by se rovněž zapomínat, že kompresní pomůcky je třeba pravidelně obnovovat, protože v průběhu času ztrácí svou elasticitu. Obvykle se mění každé tři měsíce až půl roku, a zároveň se doporučuje opětovné posouzení stavu končetiny lékařem.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI