Jak na hemoroidy: Rady na cesty před dovolenou

Hemoroidy jsou problémem, který nejraději řešíme v soukromí a pohodlí domova. Co však s nimi v létě, kdy nás čeká doba dovolených, spojená s přesuny, častým cestováním a pobytem v cizím prostředí, kde si často nemůžeme dopřát takovou péči, na kterou jsme zvyklí?

Především je třeba říct, že na obvyklou péči u hemoroidů není dobré rezignovat v jakkoliv polních podmínkách. Základem je dennodenní několikanásobné mytí vodou (po stolici bez výhrady vždy!), po němž následuje aplikace masti a případně čípku. Náhradou mohou být vlhčené ubrousky na intimní partie.  A pro jistotu si s sebou berte kromě léků na žíly také osvědčeně jemný vlastní toaletní papír.

Málo nebo moc?

Hemoroidy považujeme za civilizační chorobu, ale lidstvo jimi trpělo už od pradávna. Mluví o nich starověké papyry z Egypta i Chamurappiho zákoník z dávné Mezopotámie. Původ zůstal stejný i po tisíciletích:, genetické předpoklady v kombinaci s přetížením, a - a nebo - sedavým způsobem života.

Přetížení organismu může mít různé podoby. Přejídání a s ním spojené potíže s vyprazdňováním, nepřiměřená námaha, zatěžující břišní oblast. Takové případy se objevují často u mladších ročníků následkem posilování nebo nesprávným prováděním cvičení, které zatěžuje svaly pánevního dna. Pokud vaše letní plány zahrnují dlouhé výstupy s velkou tíhou na zádech, možná je lepší se jich vzdát.

Dalším potížím lze předcházet nebo je aspoň zmírnit pomocí jednoduchého cviku – usilovným stahováním řitního svěrače. Pravidelné každodenní provádění stovky až dvou set stahů funguje jako prevence, ale i jako dobrý způsob, jak alespoň zpomalit zhoršování hemoroidů.

Vyhněte se průjmu

Jestliže problémy s hemoroidy zhoršuje námaha, pak ani nicnedělání při klasické „válecí“ dovolené u moře není bez rizika. Slaná voda může dráždit, stejně jako pobyt v mokrých plavkách. Obojímu se rozhodně vyhněte. Další nástrahou jsou překypující stoly v režimu all-inclusive. Stačí, když budete chtít ochutnat ze všech nabízených lahůdek, ani nemusíte sníst něco příliš tučného nebo exoticky kořeněného – a mohou vás postihnout zažívací problémy.

Průjem jakéhokoliv původu zhorší průběh hemoroidů stejně jako zácpa. A dokonce se velmi často stává, že právě při tomto problému se potíže s hemoroidy poprvé objeví. Věřte však, že pokud k tomu dojde, samy už nikdy nezmizí, takže bez návštěvy lékaře se po návratu neobejdete.

Co do cestovní lékárničky?

Před odchodem na pláž je dobré použít na oblast konečníku ochrannou mast, na trhu jich existuje celá řada, ale lepší je, když vám správný typ doporučí lékař. Při zhoršení potíží se doporučuje používání čípků, kterými je možné konečník ošetřit – úleva se obvykle dostaví do druhého dne. Proto je dobré těmito léčivy vybavit cestovní lékárničku, abyste nemuseli nic shánět na poslední chvíli v cizině. 

Předzásobení je rozumné, pokud se týká již zmíněných venofarmak, tedy speciálně působících léků, které zvyšují pružnost žilní stěny, takže nedochází k poškozování žilního pletence v konečníku. Odborníci doporučují začít užívat vhodný lék předepsaný lékařem už dva až tři týdny před odjezdem. Brát by se měl po celou dobu dovolené, a pokud cestujete letadlem, ještě také několik dní po návratu.

Zlatá pravidla

Ani na cestách – ať už doma nebo v cizině – nezapomínejte na tři pravidla prevence i správného ošetřování již existujících hemoroidů:

  1. péče o pravidelnou stolici (zachovat denní režim)
  2. dodržování zásad správného stravování (dostatek vlákniny) a pitného režimu
  3. věnovat se pravidelnému rozumnému pohybu (plavání a chůze jsou ideální) 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI