Jak nebezpečné jsou metličky?

Najdeme je na obličeji, hrudníku i na břiše i jinde na těle, ale nejčastěji na dolních končetinách. Rošířené žilky - drobné pavučinky, metličky čili mikrovarixy patří mezi křečové žíly a jsou jejich nejmenší formou.

Objeví je častěji ženy než muži (stejně jako všechny varixy), a jsou obvykle vnímány jako především estetický problém. Modře zbarvené cévky jsou obvykle silnější, červené slabší.

Nejde jen o vzhled

Jejich odstranění není složité ani bolestivé. Nejvíce se řeší elektrokauterem (tzv. elektrická jehla nebo elektrický skalpel) nebo pomocí sklerotizace, tedy prostřednictvím injekcí, kdy se velice slabou jehlou do žilky podává speciální tekutina s různou koncentrací. Osvědčené je také odstraňování metliček pomocí laseru, které se používá především na obličeji. Léčbu zvolí odborník na základě výsledků duplexní ultrazvukové sonografie a klinického stavu.

Metličky sice nebolí, ale nejedná se pouze o kosmetickou záležitost. Zdají se sice neškodné, ale svědčí o predispozici k chronické žilní nedostatečnosti. Mohou tak značit předzvěst a první stadium budoucích křečových žil

Toto onemocnění je pak v pokročilejších formách spojené s většími křečovými žilami, které se projevují otoky, bolestmi končetin a křečemi. V dalších stádiích pak nastávají kožní změny, záněty kůže, či rozvoj bércových vředů.

Nezavírejte oči před problémy

Máte-li již viditelné rozšířené žilky, dejte si pozor na vysoké teploty a zejména na opalování. Sluneční záření totiž může problém zhoršit vlivem UV paprsků, které skrze svrchní vrstvu pokožky poškozuje kolagen v žilní stěně.

Při takto manifestovaných genetických předpokladech bychom neměli odkládat řešení. Vhodné je proto léčit metličky včas, začít co nejdříve pečovat o cévní systém, a myslet na prevenci. Zavírat oči před problémy totiž znamená, že se jich později dočkáme více a v horší podobě.

Kvalita cévní stěny totiž s přibývajícím věkem celkově klesá. Podílejí se na tom hormonální změny (puberta, těhotenství, porod a přechod) a bohužel rovněž užívání antikoncepce. Rizikem pro vznik metliček a později i větších žilních problémů včetně varixů je rovněž kouření, tělesná hmotnost či malá pohybová aktivita a dlouhodobé sezení, třeba v zaměstnání.

Jezte pohanku a podpořte žíly

K preventivním opatřením obzvlášť u dolních končetin se počítá především správná životospráva: nekouřit, omezit alkohol, zbavit se nadváhy. K tomu poslouží zdravý jídelníček s obsahem vitamínů a minerálů, a také dostatek pohybu.

Doporučuje se dát vyhýbat se jednostrannému zatěžování. V případě sedavého zaměstnání je vhodné alespoň v rámci možností střídat chůzi, stání a sezení.

Krokem správným směrem je rozhodně také vyšetření stavu žil, a to už i v případě, kdy se případná porucha projevuje dosud pouze zmíněnými metličkami. Lékař pak může doporučit tzv. kompresi pomocí elastických punčoch, které podpoří funkci žilních stěn. Může také doporučit užívání potravinových doplňků, například s obsahem rutinu (nalezneme jej například v pohance), nebo rovnou předepíše speciální léky, tzv. venofarmaka.

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI