Jak pečovat o bércový vřed?

Bércový vřed se snadno vytvoří, ale hůř se ho dá zbavit. Významnou součástí dlouhodobé léčby je domácí péče. Jaké jsou její nejdůležitější zásady?

Nepříjemný a obávaný bércový vřed se objevuje velmi často jako komplikace chronické žilní nedostatečnosti. Nejde tedy zdaleka jen o lokální kožní problém! Proto pozor na křečové žíly, které vzniku bércového vředu obvykle předcházejí.

Od pavučinek k bércovým vředům

Malé žilní „pavučinky“ se postupně mění v tlusté vystouplé varikózní žíly, provázení změnami v pigmentaci a proměnou kůže i podkoží ve vazivovou tkáň. Narušení mechanismu návratu žilní krve způsobuje závažné zhoršení krevního oběhu v končetině, která pak trpí nedostatkem kyslíku a živin, takže postižení tkáně špatně fungují. Pak stačí malá ranka a bércový vřed je na světě. Banální lapálie, jako je štípnutí hmyzem nebo škrábnutí, se pak u postižených lidí snadno změní ve velké a dlouhodobé nepříjemnosti.  Onemocnění je provázeno bolestí, napětím, tlakem, změnami povrchu kůže, otoky a svěděním dolních končetin, při zanícení rány rovněž zápachem. 

Sklon k bércovým vředům, respektive k žilním problémům, signalizují otoky nohou. Varovným signálem je také  tvorba pigmentových skvrn nebo šupin, pomalé hojení drobných oděrek.

Vředy se léčí v souvislostech

V takových případech nečekejte dlouho s návštěvou ordinace, problém by se mohl jedině zhoršit. Pohled specialisty je důležitý už proto, že je třeba stanovit příčinu (zmíněný žilní, ale může být i tepenný původ) a léčit onemocnění v širší souvislosti. Jeho základem totiž může být i cukrovka, rizikovými faktory je kouření, nezdravá strava a obezita. I tyto neduhy je třeba léčit zároveň s projevy bércových vředů.

Tím, že vřed odborně ošetří lékař, však péče rozhodně nekončí, naopak – je třeba se o něj starat dennodenně. První zásadou domácí léčby je zabránit infekci, takže je třeba postižené místo udržovat v úzkostlivé čistotě.

Vlhko svědčí hojení

Voda bércovému vředu neškodí, jak se stále ještě domnívá mnoho lidí. Proto se nebojte končetinu omývat a oplachovat, v případě potřeby i světle růžovým roztokem hypermanganu nebo odvaru z heřmánku pro dezinfekci. Také krytí rány, přilepené na bércový vřed, je lepší sundávat pod tekoucí vodou o příjemné teplotě.

Dále přijde na řadu antiseptikum, nejčastěji dezinfekční roztok. Široké okolí rány pak promažte borovou vazelínou, vhodným ošetřujícím krémem nebo tělovým mlékem podle lékařova doporučení.

Cílem však není ránu vysušit, jak se dříve dělalo. Naopak je nutné v postiženém místě zajistit dostatečnou vlhkost. Tu zabezpečí speciální materiály – hydrogely – které prokazatelně urychlují hojení.

Stahovací punčochy urychlí léčbu

Tyto druhy nemají jen významný antibakteriální účinek, který tlumí případný zánět, ale zároveň pomáhají v ráně vytvořit také optimální vlhké prostředí, které zlepšuje léčbu. Primární krytí, které je přímo na vředu, převazujte v intervalech, které doporučil lékař nebo sestra.

U vředů žilního původu se osvědčuje kompresivní terapie. Bandáž speciálním elastickým obinadlem je důležitou součástí léčby. Přikládá se ráno, ještě než pacient vstane z postele. Ponechává se celý den a v některých případech lékař rozhodne i o tzv. trvalé bandáži, kdy se obinadlo ponechává i v noci. Poskytuje oporu hůř fungujícím žilám a zlepšuje návrat žilní krve do srdce.

Pamatujte, že lepší cirkulace krve znamená i lepší výživu a odsun odpadních látek. Podobné účinky má i nošení kompresních punčoch, proto na ně nikdy nezapomínejte. Ty moderní vypadají tak "šik", že se za ně rozhodně nebudete muset stydět.

 

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI